Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrywał sprawę rodziców korzystających z Austriackiego systemu zasiłków rodzinnych i przywilejów podatkowych. Mowa tutaj o uldze podatkowej:
Miejsce zamieszkania dziecka nie wpływa na świadczenie rodzinne
Wypłata zasiłków rodzinnych i przyznanie przywilejów podatkowych pracownikom-rodzicom, nie może być uzależnione od tego, że ich dziecko mieszka w innym państwie. Taki mechanizm jest niezgodny z prawem Unii.
1) na dziecko będące na utrzymaniu
2) dla gospodarstwa korzystającego z jednego dochodu
3) dla rodzica samotnie wychowującego dziecko
4) z tytułu świadczenia alimentacyjnego.
Austria wprowadziła różne zasady wobec osób, których dzieci na stałe zamieszkały w innym państwie UE. To stało się powodem skargi Komisji Europejskiej. Państwo wprowadziło zasady dostosowywania przyznanych kwot dla pracowników, jeśli ich dzieci na stałe mieszkają w innym państwie członkowskim.
Zobacz także: Podwyżka płac u przedsiębiorcy nie objęła wszystkich pracowników – czy jest to dyskryminacja
Świadczenia rodzinne w UE.
W Unii Europejskiej świadczenia rodzinne są regulowane w rozporządzeniu w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z nim nie ma możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian ani obniżek ze względu na to, że beneficjent lub członkowie jego rodziny mieszkają w innym państwie członkowskim. Austriackie zasiłki rodzinne i ulgi podatkowe na dziecko pozostające na utrzymaniu jest właśnie takim świadczeniem rodzinnym.
Pracownicy migrujący nie mogą więc otrzymywać świadczenia rodzinnego w innej wysokości. Takiego rozróżnienia nie uzasadniają różnice w sile nabywczej między państwami członkowskimi, jeśli nie są uwzględniane również różnice w cenach wewnątrz danego państwa.
Zakaz dyskryminacji
Ważne: Świadczenie rodzinne wypłacane przez państwo członkowskie pracownikom których członkowie rodziny mieszkają w tym państwie, a także pracownikom, których członkowie rodziny mieszkają na terenie innego państwa członkowskiego - muszą być takie same. Inne regulacje będą sprzeczne z rozporządzeniem w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Będą również naruszać zasady rozporządzenia w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii.
Prawo Unii Europejskiej nie pozwala na jakąkolwiek dyskryminację - także pośrednią - ze względu na przynależność państwową. O wiele bardziej prawdopodobne jest bowiem, że to dzieci pracowników migrujących będą zamieszkiwały poza terytorium państwa, więc - siłą rzeczy - to tacy pracownicy będą gorzej traktowani.
Zobacz także: Wyrok TSUE: dlaczego pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych w zakładzie pracy
Dowiedz się więcej na szkoleniach on line:
Polski Ład nowelizacja - nowe obowiązki pracodawców od czerwca 2022
Komunikat prasowy z 16 czerwca 2022 r. dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE - sygn. C-328/20 - curia.europa.eu
Tagi: prawo podatkowe, ulgi podatkowe, dziecko, ulga na dziecko,
