Brak umowy o zakazie konkurencji nie oznacza, że pracodawca musi tolerować ewidentnie sprzeczne z jego interesami dodatkowe prace zarobkowe pracownika.
Brak zakazu konkurencji a dodatkowe prace zarobkowe
Prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowić może naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy i uzasadniać wypowiedzenie, a w niektórych skrajnych przypadkach wręcz zwolnienie dyscyplinarne.
Jednym z obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 §2 pkt 4 Kodeksu pracy). Oferowanie podobnych usług do pracodawcy, na terenie działania pracodawcy stanowi niewątpliwie działalność konkurencyjną wobec niego. Prowadzenie przez pracownika działalności gospodarczej o tym samym profilu co pracodawca, sprzedaż tych samych usług, na tym samym rynku godzi w dobro pracodawcy, wprost prowadzi do naruszenia jego interesów, przy ograniczonym i coraz „trudniejszym” kręgu potencjalnych odbiorców.
Podejmowanie działalności konkurencyjnej lub też świadczenie na jakiejkolwiek podstawie pracy dla konkurenta pracodawcy może uzasadniać wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W szczególnych przypadkach – gdy np. pracownik pozyskiwać będzie zastrzeżone informacje dotyczące pracodawcy by prowadzić własną działalność (przykładowo informacje o zapotrzebowaniu klientów na dane towary lub usługi) – uzasadniać może również zwolnienie dyscyplinarne.
Pracodawca może także – nie chcąc jeszcze rozstawać się z pracownikiem – domagać się zaprzestania prowadzenia przez zatrudnionego działalności gospodarczej w zakresie pokrywających się z działalnością jego firmy, w szczególności na „wspólnym” obszarze.
art. 100 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kodeks pracy, zakaz konkurencji
