Działalność operacyjna to podstawowy aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jej głównymi celami jest produkcja wyrobów, świadczenie usług lub obrót towarowy, a więc wszystkie zadania i obowiązki niezbędne do realizacji podstawowych zadań firmy. Do działalności operacyjnej zwykle zalicza się również szereg funkcji pomocniczych, najczęściej z pominięciem sprzedaży, działalności finansowej i inwestycyjnej.
Czym się zajmuje dział operacyjny?
Dział operacyjny to prawdziwe serce przedsiębiorstwa. Odpowiada za jego podstawową działalność i dotyczy bieżącego funkcjonowania. Prawidłowe zarządzanie działem operacyjnym to zatem klucz do sukcesu firmy. Dowiedz się, za co dokładnie odpowiada, jak wspomaga realizację strategii firmy oraz jakie wsparcie warto wykorzystać w pracy tej komórki.
Pracę działu operacyjnego zwykle nadzoruje dyrektor operacyjny, który odpowiada za wszystkie funkcje związane z podstawową działalnością przedsiębiorstwa i wspiera dyrektora generalnego. Poszczególnymi funkcjami i jednostkami sterują natomiast kierownicy. Cały dział generuje przychody finansowe, a jednocześnie rozwija i uzupełnia przyjętą strategię zarządzania. Z tego powodu niejednokrotnie dyrektor operacyjny jest postrzegany jako serce firmy i najważniejsza jednostka organizacyjna.
5 filarów działania operacyjnego
Co dokładnie obejmuje praca dyrektora operacyjnego? Jakie działy nadzoruje? Mówi się o pięciu filarach działania operacyjnego, do których należą:
- CRM (zarządzanie relacjami z klientami),
- HR (Human Resources – zarządzanie zasobami ludzkimi),
- zarządzanie produkcją,
- finanse i księgowość,
- handel, logistyka, serwis.
Prawidłowa struktura organizacyjna jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność zarządzania firmą. Obowiązki dyrektora operacyjnego obejmują nadzorowanie pracy wszystkich wymienionych wyżej działów, ale niezwykle istotne są również dobrze obsadzone stanowiska kierownicze w ramach każdego z nich. Konieczny jest również starannie opracowany plan operacyjny, który określa sposób realizacji celów i konkretnych zadań.
Na czym polega zarządzanie operacyjne?
Zarządzanie operacyjne wpływa bezpośrednio na poziom efektywności całej organizacji i jest czynnikiem decydującym o konkurencyjności przedsiębiorstwa. Odpowiada za bieżące zadania i projekty realizowane w ramach jego codziennej pracy. Koordynuje proces wdrażania strategii przedsiębiorstwa i realizowania poszczególnych celów operacyjnych. To właśnie staranne i prawidłowe zarządzanie operacyjne sprawia, że firma oferuje produkt lub usługę określonej jakości i dostarcza ją klientowi.
Najważniejsze zadania wykonywane w ramach zarządzania operacyjnego w firmie obejmują zbieranie i analizowanie informacji. Na ich podstawie podejmowane są natomiast decyzje niezbędne dla realizacji podstawowych funkcji i codziennych celów przedsiębiorstwa.
Jaki wpływ ma dział operacyjny na realizację celów w przedsiębiorstwie?
Dział operacyjny odpowiada też za przygotowywanie planów operacyjnych spójnych ze strategią firmy i wspomagających jej realizację. Następnie zajmuje się ich wdrażaniem i nadzorowaniem wszystkich działań prowadzących do osiągnięcia określonych celów. Można więc powiedzieć, że jego działalność jest kluczowa dla realizacji strategii i budowania konkurencyjności organizacji na rynku.
Jak usprawnić pracę działu operacyjnego – ERP Exact
Kompetentny dyrektor operacyjny, właściwe osoby na pozostałych stanowiskach kierowniczych i zaangażowany, wykwalifikowany zespół to podstawa do prawidłowej pracy działu operacyjnego i sprawnej realizacji bieżących projektów oraz zadań. Dział operacyjny można również wesprzeć przez odpowiednie oprogramowanie – np. system ERP od Exact. ERP wspomaga różne obszary działalności przedsiębiorstwa, m.in. produkcję, logistykę, sprzedaż, obsługę klientów, CRM, finanse, księgowość. Wspomaga też odpowiednie wykorzystanie zasobów ludzkich. Zbiera kluczowe dane i ułatwia ich analizę, a ponadto organizuje i automatyzuje procesy zachodzące w organizacji. Dzięki temu praca zarówno działu operacyjnego, jak i całego przedsiębiorstwa jest efektywniejsza i przebiega sprawniej.
System ERP pomaga sprawować nadzór nad wszystkimi kluczowymi jednostkami przedsiębiorstwa. Oszczędza czas i pieniądze oraz rozwiązuje liczne problemy związane m.in. z brakiem odpowiedniej współpracy i wymiany informacji czy błędami w danych. Jesteś zainteresowany jego wdrożeniem? Zapoznaj się z ofertą Exact, która obejmuje sprawdzone oprogramowanie i kompleksową usługę.
