Kaizen costing nie wymusza na firmie utworzenia odrębnych komórek controllingu, co ułatwia wprowadzenie tego sposobu zarządzania kosztami nawet do bardzo małych przedsiębiorstw. Natomiast w przypadku dużych podmiotów daje możliwości oszczędności w liczbie funkcjonujących kontrolnych i analitycznych komórek organizacyjnych.
Końcowa ocena metody kaizen costing
Metoda zarządzania kosztami przedsiębiorstwa kaizen costing różni się od tradycyjnych metod zarządzania kosztami, przede wszystkim sposobami sprawowania kontroli nad planowaniem i wykonaniem budżetu operacyjnego. W tym przypadku kontrola kosztów odbywa się na poszczególnych wydziałach produkcyjnych i ma charakter samokontroli.
Aby nie łączyć rachunku kosztów ciągłego doskonalenia jedynie z procesem przeliczania budżetu w celu uzyskania oczekiwanej rentowności, kaizen costing stosujesz również jako uzupełnienie rachunku kosztów docelowych.
Po wprowadzeniu produktu na rynek firma wyznacza najczęściej kwartalny okres, w którym pracownicy zapoznają się z procesem produkcji nowego wyrobu. Po tym czasie następuje sprawdzenie, czy rzeczywiste koszty wytwarzania danego wyrobu nie przewyższają kosztów docelowych określonych w fazie przedprodukcyjnej.
Jeśli rezultaty kontroli są pozytywne, to później jedynie na bieżąco kontroluje się wielkości ponoszonych kosztów i zmiany w otoczeniu firmy, które mogą oddziaływać na ich poziom.
Natomiast jeśli wyniki wstępnej kontroli będą negatywne, to powoływany jest zespół zadaniowy, który ma zaproponować działania doprowadzające wysokość ponoszonych kosztów wytwarzania do poziomu kosztów docelowych.
Zobacz także:
Tagi: produkcja, analiza finansowa
