W ramach przyjmowania towaru pracownicy magazynie muszą dokonać identyfikacji poszczególnych towarów, skontrolować ich ilość i jakość oraz przystosować towar do przechowywania w magazynie.
Etapy, zasady, procedury przyjęcia towaru do magazynu
Materiały od kontrahenta zazwyczaj przyjmuje się w wydzielonym miejscu magazynu, w tzw. w strefie przyjęć. Środki transportu (samochód, pociąg) podstawiane są pod rampę magazynu, gdzie następuje wyładunek surowców. Przyjęcie towarów i komponentów jest fragmentem procesu logistycznego dostawy oraz pierwszą fazą procesu magazynowego organizacji.
Weryfikacja ilości i jakości dostarczonego surowca pozwala ujawnić ewentualne niedobory lub nadwyżki ilościowe oraz braki jakościowe i wady materiału. Po zakończeniu selekcji towarów i sporządzeniu protokołów na solidnych podstawach można poprowadzić dalsze działania np. reklamacyjne.
Sposób kontroli ilościowej i jakościowej powinien być dopasowany do charakteru przyjmowanych towarów oraz do wprowadzonych w organizacji systemów oceny dostawców.
Kontrola jakości dostaw jest częścią dobrej praktyki produkcyjnej. Również od sposobu pobierania prób, specyfikacji i badań, organizacji, dokumentacji i procedur kontroli jakości zależy, czy wyprodukowany przez organizację wyrób gotowy spełni oczekiwania klienta.
W wielu firmach kontrola wejściowa surowców i materiałów wymaga:
-
sporządzenia protokołu o ewentualnej szkodzie,
-
wpisu do listu przewozowego,
-
wykonania dokumentacji zdjęciowej
-
i przekazania kompletu dokumentów do działu obsługującego reklamacje.
W momencie przyjęcia dostawy i potwierdzenia przyjęcia przez odbiorcę (zamawiającego), ponoszone ryzyko przechodzi z dostawcy na zamawiającego – o ile nie uzgodnicie inaczej.
Zobacz także:
Tagi: logistyka magazynowa, produkcja
