Jak wynika z art 154 § 2 Kodeksu pracy, wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jeżeli zatem pracownik ma staż pracy ponad 10 lat i byłby zatrudniony na cały etat, to jego urlop wyniósłby 26 dni. Ponieważ pracownik pracuje na 1/4 etatu, przysługuje mu siedem dni urlopu (26 x 1/4 = 6,5, czyli po zaokrągleniu siedem dni).
Wymiar urlopu członka zarządu zatrudnionego na niepełnym etacie
Członek zarządu, który jest zatrudniony w spółce na ¼ etatu i ma staż pracy dłuższy niż 10 lat, ma prawo do siedmiu dni urlopu, tj. do 56 godzin.
Na podstawie obowiązujących przepisów zasadą jest, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Aby obliczyć godzinowy wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu, należy wynik przeprowadzonego wyżej działania (liczba przysługujących dni urlopu) pomnożyć przez osiem, zgodnie bowiem z art 1542 § 2 kp jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy (7 x 8 = 56 godzin).
art 154 § 2 i art 1542 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o., urlop wypoczynkowy
