Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednoetapowe postępowanie dla wszystkich tego rodzaju spraw. Wedle projektowanych przepisów – co do zasady postępowanie antymonopolowe w sprawach koncentracji będzie trwało jeden miesiąc. Termin zakończenia będzie ulegał wydłużeniu do czterech miesięcy w sprawach:
Szykują się zmiany w postępowaniu antymonopolowym
Podstawową nowością jest wprowadzenie w ramach tej procedury dwuetapowych postępowań w sprawach z zakresu kontroli koncentracji. Warto zauważyć, że przewiduje je Polityka konkurencji na lata 2011–2013. Zmiany wzorowane są na rozwiązaniach stosowanych w prawie unijnym (rozporządzenie Rady WE nr 139/2004).
-
szczególnie skomplikowanych,
-
co do których z informacji zawartych w zgłoszeniu zamiaru koncentracji lub innych informacji, w tym uzyskanych przez Prezesa Urzędu w toku prowadzonych postępowań, wynika, że istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub
-
wymagających przeprowadzenia badania rynku. Jednakże w sprawach, w których postępowanie ma trwać jeden miesiąc, prezes UOKiK będzie mógł przedłużyć termin zakończenia postępowania. Projekt nie wskazuje powodów dla których postępowanie będzie ulegać przedłużeniu ani nawet maksymalnego okresu przedłużenia. Co więcej postanowienie prezesa UOKiK w tym zakresie nie będzie podlegało zaskarżeniu.
W razie koncentracji
W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku
w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK będzie przedstawiał przedsiębiorcy uczestniczącemu w koncentracji zastrzeżenia wobec tej koncentracji. Nowa regulacja przewiduje, że przedstawienie zastrzeżeń będzie wymagało uzasadnienia (art. 96a ust. 3). Z kolei przedsiębiorca będzie miał 14 dni (z możliwością przedłużenia terminu na jego uzasadniony wniosek) na ustosunkowanie się do tych zastrzeżeń.
projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 1703)
rozporządzenie Rady WE nr 139/2004
Zobacz także:
Tagi: uokik
