Są to spółki, które przesyłają i dystrybuują energię elektryczną oraz gaz, czyli należą do sektora użyteczności publicznej. Są ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, stanowią branże strategiczne. Blisko 1/3 udziałów posiada w nich państwo, czyli obywatele włoscy.
Obligacje firm użyteczności publicznej będą w cenie
ENEL, TERNA, SNAM - to nazwy włoskich firm, które niespodziewanie pojawiły się ostatnio na liście zakupowej Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Ten, od początku marca, akumuluje aktywa, głównie obligacje skarbowe oraz papiery międzynarodowych instytucji quasi-rządowych. Niedawno nieoczekiwanie postanowił jednak poszerzyć skalę i dodać emitentów wspomnianych powyżej.
Dlaczego jest to informacja warta przytoczenia? Wystarczy spojrzeć na listę czołowych polskich emitentów obligacji na rynku międzynarodowym: PGE, PGNiG, ENERGA i PKN Orlen. Wszystkie mogą poszczycić się ratingiem inwestycyjnym, wysokim udziałem skarbu państwa (często powyżej 50%) oraz prowadzą działalność w sektorze energetycznym.
Skala podobieństw wskazuje, że dla części globalnych graczy obligacje wspomnianych firm będą bliskim substytutem. „Wypchnięci” przez agresywną politykę skupu prowadzoną przez EBC rozpatrzą alternatywę. Taki scenariusz powinien pozytywnie przełożyć się na notowania obligacji rodzimych podmiotów.
Zobacz także:
Tagi: obligacje
