Mowa o oświadczeniach, które trzeba złożyć do sprzedawców ciepła. Dotyczą one deklaracji dotyczącej spełnienia warunków pozwalających uznać wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię za odbiorców, dla których będzie stosowana średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą.
Oświadczenie odbiorcy ciepła termin mija do 11 października
Termin na złożenie oświadczeń przez odbiorców ciepła upływa 11 października. Dotyczy to spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz podmiotów wrażliwych.
Taką możliwość przewidują przepisy nowej ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Definicje ustawowe
Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawie, sprzedawcą ciepła jest przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się bezpośrednią sprzedażą wytworzonego ciepła lub też przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu ciepłem.
Zobacz także: Pomoc publiczna na inwestycje w źródła ciepła (chłodu)
Średnia cena wytwarzania ciepła jest natomiast obliczana jako iloraz sumy planowanych przychodów wytwórcy ciepła ze sprzedaży ciepła, mocy cieplnej i nośnika ciepła oraz planowanej ilości sprzedanego ciepła, dla danego źródła, w zatwierdzonej taryfie dla ciepła. W przypadku wytwarzania ciepła w lokalnym źródle lub źródle w którym zainstalowana moc nie przekracza 5 MW, bezpośrednio zasilającym zewnętrzne instalacje odbiorcze, średnią cenę wytwarzania będzie stanowił iloraz sumy planowanych przychodów wytwórcy ciepła ze sprzedaży mocy cieplnej i sprzedaży ciepła oraz planowanej ilości sprzedanego ciepła skalkulowanych na podstawie aktualnie stosowanych cen lub stawek opłat.
Przekroczenie terminu
Oświadczenie należy złożyć do sprzedawcy ciepła z którym odbiorca ma już zawartą umowę sprzedaży ciepła, bądź dopiero ją zawiera.
Swoistą sankcją za niezachowanie tego terminu przez podmioty wrażliwe, takie jak szkoły, żłobki czy szpitale, jest uprawnienie sprzedawcy ciepła do niezastosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą.
Złożenie oświadczenia po terminie skutkuje tym, że sprzedawca zastososuje średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą dopiero od miesiąca następującego po miesiącu w którym złożono oświadczenie.
Zobacz także: Co może pomóc w walce z cenami energii
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą to: 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym oraz 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.
Rekompensaty działają jedynie czasowo - jest to okres o 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. Rekompensaty są wypłacane za każdy miesiąc, jednak podstawą jest wniosek wytwórcy ciepła. Wniosek ten powinien być złożony co wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce siedziby podmiotu uprawnionego, a przedsiębiorstwa koncesjonowane powinny go złożyć do Zarządcy Rozliczeń S.A.
Zobacz także: Tarcza solidarnościowa przyjęta przez sejm
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl
