Czy zakupy grupowe pomogą obniżyć koszty energii

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-09-2012 r.

Tworzenie grup zakupowych na rynku energii może przynosić bardzo wymierne korzyści jej członkom. Oprócz zdecydowanie niższych kosztów nabycia nośników energetycznych, które stanowią istotny element w budżecie poszczególnych firm, możliwa jest także wymiana doświadczeń między przedsiębiorstwami, ale również nawiązanie bliższych kontaktów biznesowych.

Oczywiście podstawowym założeniem działania grup zakupowych jest wykorzystanie potencjału, jaki daje wspólna kooperacja między przedsiębiorstwami. Tutaj szczególnie ważne są rozmiary wspólnych zleceń dotyczących zakupu bądź sprzedaży nośników energetycznych.

Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że podmioty skupione wokół jednej organizacji mają zdecydowanie większą siłę przetargową, niż ma to miejsce w przypadku pojedynczych – często niewielkich – firm, które dysponują zdecydowanie mniejszymi zasobami i dosyć ograniczonym polem do działania.

W przypadku rynku energetycznego, ale także sektorów, które – przy produkcji maszyn, urządzeń bądź różnego rodzaju wyrobów – korzystają z nośników energetycznych, grupa zakupowa może być nieocenionym elementem redukcji kosztów. A trzeba pamiętać, że właśnie nakłady z tego obszaru stanowią kluczowe obciążenie dla większości przedsiębiorstw przemysłowych.

Stąd np. pomysł na powołanie największej w Polsce grupy zakupowej energii elektrycznej, która funkcjonuje pod nazwą Polimerowa Energia i skupia 90 firm zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych i kauczuków.

Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwa mają uzyskać zdecydowanie tańszy i łatwiejszy dostęp do nośników energetycznych. Jest to tym bardziej istotne, że w 2011 roku uczestnicy grupy zużyli ponad 700 GWh prądu wartego 200 mln zł. Zgodnie z szacunkami, w 2012 roku będzie to o 10 proc. więcej energii, a roku przyszłym można się spodziewać kolejnego wzrostu zużycia prądu – w ramach całej grupy - o 8 proc.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41410 )
Array ( [docId] => 41410 )