Praktyka pokazuje, że osiągnięcie dla danego zagrożenia ryzyka zawodowego na poziomie:
Prawidłowa ocena ryzyka zawodowego a wypadki przy pracy
Uzyskanie w procesie oceny ryzyka zawodowego poziomu małe czy akceptowalne skłania wielu pracodawców i pracowników służby bhp do przeświadczenia, że praca jest bezpieczna, a zaistnienie wypadku przy pracy praktycznie niemożliwe. Oczywiście jest to duży błąd.
- bardzo małym,
- małym,
- znikomym,
- akceptowalnym,
- pomijalnym
wcale nie daje 100% gwarancji, iż do wypadku przy pracy nie dojdzie.
Błędy w ocenie ryzyka zawodowego
Może tak się zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy w procesie szacowania ryzyka zawodowego zadawalający wynik został osiągnięty w wyniku nieprawidłowości w zakresie oceny poszczególnych parametrów mających wpływ na wynik końcowy, na przykład:
- nie doszacowano strat zdrowotnych (np. przy upadku z wysokości zapisano ciężkie urazy ciała zamiast śmierć wskutek odniesionych obrażeń, przy narażeniu na hałas zapisano ubytek słuchu zamiast utrata słuchu, trwałe kalectwo),
- źle określono ekspozycję na zagrożenie (np. przy narażeniu na szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy zapisano ekspozycja sporadyczna zamiast stała, codzienna),
- nieprawidłowo, za nisko oceniono prawdopodobieństwo zaistnienia danego zdarzenia wypadkowego (np. z braku doświadczenia lub wiedzy z analiz wypadków przy pracy),
- dobrano nieprawidłowe, nieskuteczne środki ochronne, zabezpieczenia,
- nie uwzględniono w wystarczającym stopniu wpływu czynnika ludzkiego na możliwość zaistnienia wypadku przy pracy.
Na czynnik ludzki składają się:
- wiek,
- płeć,
- staż pracy,
- przygotowanie zawodowe,
- doświadczenie zawodowe,
- indywidualne cechy osobowe,
- chwilowy stan emocjonalny spowodowany różnymi czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi (także niezwiązanymi z wykonywaną pracą).
Niestety zdarza się również, że podczas procesu oceny ryzyka zawodowego celowo dopasowano poszczególne parametry składające się na nią w taki sposób, aby uzyskać z góry założony wynik końcowy...
Ponadto częstą przyczyną wypadków przy pracy jest brak kontroli nad skutecznością i stosowaniem określonych środków ochronnych.
Oczywiście żadną metodą oceny ryzyka zawodowego nie da się określić, czy w danym zakładzie pracy na 100% nie dojdzie do wypadku przy pracy. Nie istnieją bowiem procesy pracy, w których można zagwarantować tzw. bezwzględne bezpieczeństwo pracy.
Przy każdej pracy, nawet wyglądającej z pozoru na zupełnie bezpieczną, w sprzyjających warunkach może ujawnić się zagrożenie, na które ani pracodawca, ani pracownik nie będą do końca przygotowani. Takie zagrożenie może być z kolei przyczyną wypadku przy pracy.
Zobacz także:
