Stosowanie grzebieni dociskowych zwiększa bezpieczeństwo pracy na frezarce

Kategoria: Warunki pracy
Data: 21-02-2014 r.

Podczas używania frezarek dolnowrzecionowych dochodzi dość często do wypadków ciężkich (a nawet śmiertelnych) spowodowanych odrzutem materiału. Wśród wielu urządzeń technicznych służących do ograniczania tego zagrożenia stosowane są grzebienie dociskowe.

Grzebienie te zastępują ręczny docisk frezowanego przedmiotu do prowadnic lub stołu frezarki, pozwalając na przesuwanie obrabianego materiału tylko w jednym kierunku – kierunku posuwu. W razie gwałtownego cofnięcia przedmiotu (odrzutu), sprężynujące elementy grzebienia odginają się w drugą stronę, powodując zwiększenie sił docisku i w konsekwencji zakleszczają się na dociskanej przez nie powierzchni przedmiotu. Spełniają więc rolę urządzenia przeciwodrzutowego. Grzebienie powinny być ustawione „z włosem” w kierunku posuwu.

Grzebienie dociskowe należy mocować do płyty stołu za pomocą śrub. Spotykane w praktyce mocowanie grzebieni ściskami stolarskimi nie jest bezpieczne, gdyż ściski łatwo się rozluźniają i grzebień nie spełnia swojej roli.

Ujemną stroną grzebieni dociskowych jest stosunkowo długi czas ich ustawiania i zamocowania oraz to, że zastosowanie praktyczne mogą mieć tylko przy produkcji powtarzalnej. Należy również podkreślić, że grzebienie dociskowe nie zawsze chronią przed odrzutem obrabianego materiału, np. gdy w serii obrabianych przedmiotów znajdą się takie, które mają nieco mniejsze wymiary od pozostałych (docisk będzie nieskuteczny).

A zatem grzebienie dociskowe powinny być stosowane we wszystkich sytuacjach, w których zachodzi prawdopodobieństwo odrzutu materiału, a docisk ręczny może być niewystarczający, utrudniony czy wręcz niebezpieczny.

Po uwzględnieniu rodzaju drewna, jego kształtu i powtarzalności wymiarów należy w instrukcji obsługi frezarki ustalić rodzaje operacji wymagających stosowania grzebieni dociskowych. Można jednakże stwierdzić, że w każdej sytuacji frezowania wzdłużnego stosowanie grzebieni dociskowych zwiększy bezpieczeństwo pracy na frezarce – nie ma bowiem bezwzględnych przeciwwskazań do ich stosowania.


Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33920 )
Array ( [docId] => 33920 )