Nowelizacja rozporządzenia przyniosła dwie zmiany. Dla większości pracodawców istotna będzie zapewne pierwsza z nich - dotycząca finansowania przez pracodawcę posiłków profilaktycznych dla pracowników.
Posiłek profilaktyczny dla pracowników od 1 marca 2022 r.
1 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie MRiPS zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wprowadzone zmiany powinny zainteresować przede wszystkim pracodawców finansujących posiłki profilaktyczne dla pracowników.
Posiłek profilaktyczny dla pracowników – wartość finansowania do 1 marca 2022 r.
Dotychczasowa wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków dla pracownikom jest wyłączona z podstawy wymiaru składek do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł.
Ważne: Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów „pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje”.
Trzeba też zaznaczyć, że za posiłek w rozumieniu przepisu § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy rozumieć zarówno:
- gotowe posiłki,
- jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia.
Zgodnie ze stosowaną od lat wykładnią wyżej wskazanego przepisu, zwolnieniu z podstawy wymiaru składek podlega również wartość:
- kuponów,
- talonów,
- bonów
żywieniowych uprawniających do nabycia przez pracownika posiłku w placówkach gastronomicznych, tj. restauracjach, barach, stołówkach, czy innych punktach gastronomicznych.
Posiłek profilaktyczny dla pracowników – wartość finansowania od 1 marca 2022 r.
Zgodnie z nowym brzmieniem w § 2 ust. 1 pkt 11 wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu, jest wyłączona z podstawy wymiaru składek do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 300 zł.
Świadczenie teleinformatyczne - podstawa wymiaru składek
Druga ze zmian (dodanie w § 2 w ust. 1 pkt 27a) dotyczy wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe kwoty świadczenia teleinformatycznego. Świadczenie to zostało wprowadzone ustawą z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Świadczenie teleinformatyczne wypłacane będzie, począwszy od 1 marca 2022 r., osobom realizującym zadania w Zespole Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV poziomu krajowego, w organach właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa, obsługującym Pełnomocnika do spraw cyberbezpieczeństwa, a także zadania dotyczące zapewnienia cyberbezpieczeństwa w:
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Agencji Wywiadu,
- Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
- jednostkach organizacyjnych podległych Prezesowi Rady Ministrów albo ministrom,
- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w urzędach obsługujących ministrów,
- Policji,
- Prokuraturze,
- Służbie Kontrwywiadu Wojskowego,
- Służbie Wywiadu Wojskowego,
- Straży Granicznej,
- Służbie Ochrony Państwa.
Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa pracy rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie >>>
Oprac.red.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U.2022.449)
