Główne zagrożenia i nieprawidłowości w dziedzinie bezpieczeństwa pracy, występujące na placach budowy, od lat niezmiennie dotyczą tych samych grup zagadnień, którymi są:
Najczęstsze nieprawidłowości występujące na placach budowy
Budownictwo od wielu lat należy do jednej z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki narodowej. Wskaźnik wypadków śmiertelnych pozostaje tu na poziomie wskaźnika dla górnictwa i kopalnictwa oraz ponad 2,5-krotnie przewyższa wskaźnik dla całej działalności produkcyjnej. Także wskaźnik wypadków ciężkich jest tu 2,5-krotnie większy niż dla całej gospodarki narodowej. Znacznie przewyższa on wskaźniki występujące w całej działalności produkcyjnej oraz górnictwie i kopalnictwie.
- instalacje i urządzenia elektryczne,
- prace na wysokości,
- rusztowania,
- maszyny i urządzenia budowlane,
- zagospodarowanie placu budowy.
Istotny wpływ na zagrożenia i nieprawidłowości występujące na budowach mają zaniedbania w sferze działań organizacyjnych oraz technicznych. Według Państwowej Inspekcji Pracy w zakładach budowlanych nader rzadko dokonuje się oceny ryzyka zawodowego, identyfikacji zagrożeń i uświadamiania pracownikom ryzyka zawodowego, na jakie są narażeni.
Przyczyny nieprawidłowości na placach budowy
Analiza wyników działań prowadzonych na placach budowy przez organy nadzoru i kontroli wskazuje, że najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w dziedzinie bezpieczeństwa pracy to:
- niski poziom wiedzy w dziedzinie bhp wśród pracowników i pracodawców,
- minimalizacja kosztów budowy przez oszczędzanie na wydatkach, które mogłyby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, i angażowanie pracowników o niskich kwalifikacjach,
- nieprzeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego, co w konsekwencji powoduje nieinformowanie o nim pracowników,
- zbyt małe zainteresowanie personelu sprawującego samodzielne funkcje techniczne na budowie (kierownika budowy, kierowników robót, inspektora nadzoru inwestorskiego) problematyką w zakresie bhp.
Zobacz także:
Tagi: wypadek przy pracy
