Przepracowanie roku na stanowisku starszego inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy (bez względu na wymiar zatrudnienia na tym stanowisku) nie skutkuje obowiązkiem awansowania takiego pracownika na stanowisko: specjalista ds. bhp.
Awans na stanowisko specjalisty ds. bhp
Czy po upływie roku pracy na 1/3 etatu na stanowisku starszego inspektora bhp uzyskuje się uprawnienia specjalisty? Czy niepełny etat ma wpływ na uzyskanie uprawnień i wydłuża to czas stażu ponad rok? Czy liczba pracowników w tym przypadku (ponad 200) ma wpływ na możliwość uzyskania uprawnień? Jakie korzyści wynikają z podniesienia kwalifikacji do rangi specjalisty?
Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bhp. Z wyłączeniem stanowiska: inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, kryteriami zatrudnienia na pozostałych stanowiskach (które muszą być spełnione łącznie) są:
- wykształcenie i
- staż pracy w służbie bhp.
Przepisy nie regulują zasad ustalania stażu pracy w służbie bhp. W tej sytuacji do stażu pracy w służbie bhp podlegają wszystkie okresy zatrudnienia na stanowisku pracownika służby bhp, bez względu na wymiar zatrudnienia.
Spełnienie wymagań kwalifikacyjnych wymaganych do zatrudnienia na wyższym hierarchicznie stanowisku w służbie bhp nie skutkuje obowiązkiem pracodawcy awansowania pracownika na wyższe hierarchicznie stanowisko. Kwestia ta należy do swobodnego uznania pracodawcy.
Zmiana stanowiska pracy ze starszego inspektora ds. bhp na stanowisko specjalisty ds. bhp nie musi również skutkować wyższym wynagrodzeniem, jest to bowiem kwestia indywidualna i umowna między stronami stosunku pracy. Zatem jeżeli chodzi o korzyści, często jest to tylko prestiż i nie wiążą się z tym żadne dodatkowe gratyfikacje.
Zobacz także:
Tagi: starszy inspektor bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~amber362
data: 2017-01-04 13:18:27Szanowny autorze artykułu (biegły sądowy) - pytanie brzmiało czy po roku pracy na 1/3 etatu uzyskuje się uprawnienia specjalisty ds. bhp a nie czy pracodawca powinien awansować takiego pracownika na takie stanowisko. Odpowiedz jest tak pokrętna że wątpię, aby ktoś ją zrozumiał. Więc odpowiadam sam pytającemu - uzyskuje uprawnienia specjalisty ds. bhp ponieważ wymiar w jakim pracował nie ma znaczenia - może to być rok pracy na 1/3 etatu w zakładzie zatrudniającym ponad 100 pracowników. Ważne aby to była umowa o pracę. Gratuluje czytania ze zrozumieniem. Proponuje portalowi experto.pl swoje usługi w zakresie pisania takich artykułów. Posiadam szeroką wiedzę w zakresie bhp i ochrony środowiska. Pozdrawiam ([email protected])