Analiza stanu bhp powinna być sporządzona co najmniej raz w roku i nie ma żadnych dodatkowych wymagań, aby w zależności od zagrożeń przygotowywać ją częściej. W przypadku wykonywania przez pracowników prac szczególnie niebezpiecznych zalecane jest, aby sporządzać ją częściej.
Analizę stanu bhp w firmie trzeba sporządzać co najmniej raz w roku
Kategoria: Warunki pracy
Data: 27-01-2014 r.
Pracownicy służby bhp zobowiązani są do sporządzenia i przedstawienia pracodawcy okresowej analizy stanu bhp. Powinna ona zawierać propozycję działań mających zapobiegać zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawić warunki pracy.
Przepisy co prawda nie precyzują, co analiza ma zawierać, ale prawidłowo przeprowadzona powinna obejmować faktyczny opis stanu bhp w zakładzie oraz zawierać elementy, które umożliwiają pracodawcy ustalenie sposobów zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to, że mają tam być zarówno pozytywne, jak i negatywne przykłady rozwiązań organizacji pracy wraz ze wskazaniem wniosków dotyczących poprawy, zmiany oraz dostosowania wykrytych nieprawidłowości do obowiązujących przepisów.
- informacje ogólne (nazwa zakładu pracy, adres, NIP, regon),
- sprawozdanie z wypadkowości przy pracy,
- badania profilaktyczne pracowników,
- choroby zawodowe,
- realizację szkoleń pracowników z bhp,
- rozliczenie działań na rzecz poprawy warunków pracy (np. dokonano oceny ryzyka zawodowego, opracowano instrukcję stanowiskową bhp, wykonano pomiary elektryczne, wykonano i zamontowano osłony elementów ruchomych i gorących przy wtryskarce),
- badanie środowiska pracy – pomiary NDS, NDN,
- kontrole warunków pracy/kontrole wewnętrzne stanu bhp, realizację postanowień nakazanych przez PIP, PIS i itp.,
- zalecenia/uwagi wynikające z przeprowadzonej analizy stanu bhp,
- propozycje działań na przyszły rok.
Ważne jest, aby ocena stanu bhp została sporządzona w formie pisemnej i przekazana do zatwierdzenia pracodawcy.
Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.).
Marta Strupińska
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »