Należy mieć jednak na uwadze, że obowiązkiem organizatora szkolenia (pracodawcy czy jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy) jest zapewnienie wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Szkolenie z pierwszej pomocy prowadzone przez strażaka
Strażak OSP, który posiada tytuł ratownika, może przeprowadzić szkolenie pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w firmie. Przepisy nie regulują kwestii, jakie kompetencje, szkolenia, tytuły powinna posiadać osoba, która prowadzi szkolenia pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy.
W związku z tym, nie będzie nieprawidłowym przeprowadzenie szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej przez strażaka OSP, który posiada tytuł ratownika – a zatem posiada wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście ważne jest, aby osoba prowadząca szkolenie w miarę możliwości posiadała praktyczne doświadczenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy – choć, jak podkreślam, żadne normy prawne nie narzucają takiego obowiązku.
Strażak OSP ma doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy – zwykle to właśnie OSP zjawia się na miejscu zdarzenia jako jedna z pierwszych służb ratunkowych i to strażacy z tych jednostek równie często udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym.
§ 5 pkt 3 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Zobacz także:
