Zgodnie z prawem, przed dopuszczeniem do pracy, pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracownika w zakresie BHP, a następnie prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Pracownika nie można dopuścić do pracy w przypadku, gdy nie posiada wymaganych kwalifikacji lub nie ma dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Instruktaż stanowiskowy pracownika czasowo przeniesionego na inne stanowisko pracy
Pracownik przenoszony czasowo na inne stanowisko, powinien przejść wstępne szkolenie BHP – instruktaż stanowiskowy. Wracając na poprzednio zajmowane stanowisko pracy, pracownik nie będzie już musiał przejść ponownego instruktażu stanowiskowego. Warunkiem jest jednak brak zmian techniczno-organizacyjnych lub organizacji na stanowisku pracy.
Zasady organizacji i prowadzenia szkoleń BHP, określające:
- program i treść szkolenia,
- zakres szkolenia,
- przypadki, w których pracownicy lub mogą zostać zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia
- sposób dokumentowania szkolenia,
określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2004.180.1860). Zgodnie z nim, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi szkolenia odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane "instruktażem ogólnym",
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane "instruktażem stanowiskowym".
Przed dopuszczeniem do pracy, obowiązek odbycia instruktażu ogólnego obejmuje:
- nowo zatrudnionych pracowników,
- studentów odbywających u pracodawcy praktykę studencką oraz
- uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.
Przed dopuszczeniem do pracy, obowiązek odbycia instruktażu stanowiskowego obejmuje:
- pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
- pracowników przenoszonych na stanowisko robotnicze,
- uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, a także studentów odbywającego praktykę studencką.
Ważne: Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
W przypadku gdy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, dochodzi do zmian w szczególności warunków techniczno-organizacyjnych, procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy – wówczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.
- art. 2373 §1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020r., poz. 1320 ze zm.),
- § 11 ust. 3; zał. nr 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860, ze zm.).
