Zapewne większość osób w ciągu swojego życia odczuwała lub będzie odczuwać wiele sytuacji stresujących. Na stres narażone są w dużym stopniu osoby pracujące z ludźmi, np. pracownicy call center, sprzedawcy, doradcy handlowi, ale również nauczyciele, trenerzy oraz szkoleniowcy. Ci ostatni muszą bowiem zmierzyć się z wieloma problemami, takimi jak strach przed publicznym wystąpieniem, różnorodność ludzkich zachowań i oczekiwań, konflikty, presja czasu i osiągnięć.
Szkolenie bez stresu, czyli jak opanować nerwy przed wystąpieniem
Stres jak wiadomo, jest bardzo często czynnikiem demotywującym, mającym negatywny wpływ na nasze zachowanie oraz samopoczucie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ten negatywny stan, przysparzający wielu problemów, może w pewnych okolicznościach stać się naszym sprzymierzeńcem i motywować do kreatywnego działania.
Oto kilka przykładów ćwiczeń fizycznych wykorzystujących oddech, będący doskonałym narzędziem rozładowującym napięcia mięśniowe oraz pozwalającym dotrzeć do stłumionych emocji i uwolnić się od negatywnych reakcji organizmu na sytuację stresową:
- Ćwiczenie oddechowe nr 1: Zrób wdech, powiedz w myślach 1, następnie zrób wydech, powiedz w myślach 2 itd. Wykonuj ćwiczenie, licząc od 1 do 10.
- Ćwiczenie oddechowe nr 2: Stań prosto. Weź głęboki wdech, podnosząc jednocześnie ręce do góry. Pomyśl o czymś przyjemnym i uśmiechnij się. Wypuść powietrze ustami, opuszczając ręce.
Trening mentalny
Poza ćwiczeniami fizycznymi, których przydatność może okazać się niezastąpiona zarówno przed szkoleniami, jak i w ich trakcie, gdy poczujemy, że zaczyna nas ogarniać niepokój oraz zdenerwowanie, można zastosować szereg ćwiczeń mentalnych, które należy wykonać przed stresującymi nas wystąpieniami.
Trening mentalny opiera się na sile sugestii, uwalnianej podczas wizualizowania sobie określonych czynności, które mamy do wykonania w rzeczywistości. Kilka dni przed planowanym szkoleniem wystarczy poświęcić trochę czasu i systematycznie przeprowadzać szkolenie w myślach, planując i wyobrażając sobie każdy szczegół w sposób, w jaki według nas powinno wyglądać szkolenie. Codzienne powtarzanie treningu mentalnego oswaja nasz umysł z sytuacjami stresującymi, które zaczynają być przewidywalne, co daje w rzeczywistości niespodziewane efekty nie tylko w kwestii pozbycia się stresu, lecz także w kwestii jakościowej poprawy naszej pracy.
Trening mentalny można dodatkowo wzbogacić o ćwiczenia z jego zakresu, lecz niemające bezpośredniego związku z wyobrażaniem sobie stresującego nas zadania. Ćwiczenia te mogą okazać się pomocne w każdej sytuacji stresogennej i co ważne, można zastosować je z powodzeniem w momencie wystąpienia nieprzewidzianych wcześniej stresorów. Oto dwa przykłady ćwiczeń, które można wykorzystać praktycznie w każdej sytuacji:
- Ćwiczenie 1. Zatrzymanie myśli Usiądź na krześle, wyprostuj plecy, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Stopy ustaw wygodnie na podłodze. Oczy pozostaw otwarte. Skoncentruj się na kontakcie stóp z podłogą. Wewnętrznie mów do siebie: „Stoję pewnie i spokojnie”, „Czuję pewny kontakt stóp z ziemią” lub myśl „STOP!”. Wykonuj ćwiczenie tak długo, aż przestaną pojawiać się w głowie negatywne myśli.
- Ćwiczenie 2. Podróże myśli Wyobraź sobie, że znajdujesz się na pięknej łące. Staraj się wyobrazić sobie jak najwięcej szczegółów. Podróż jest tym bardziej intensywna, im więcej zmysłów jest w nią zaangażowanych. Miejsce „podróży” wybiera się dowolnie. Nie denerwuj się, jeśli w czasie „podróży” wkradną się niechciane myśli. Wędrujemy tak długo, aż poczujemy spokój i przestaną pojawiać się w głowie negatywne myśli.
Istotnym elementem, który zredukuje poziom stresu przed prezentacją czy szkoleniem, jest dobre przygotowanie się do niego i skuteczna organizacja swojej pracy. Prezentowane w artykule metody stanowią dodatkowe wsparcie w przezwyciężaniu problemów i stresujących sytuacji. Stresu nie można wyeliminować z naszego życia codziennego, a zupełny jego brak wywierałby wręcz negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie w sferze zawodowej oraz prywatnej. Każde nasze działanie pozbawione byłoby czynnika motywującego, zamieniając je w automatyczne czynności pozbawione w dalszej perspektywie sensu i celów.
Zobacz także:
Tagi: szkolenia pracownicze
