Kwestią otwartą jest, kto ma być organizatorem szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i kto ponosi koszty takiego szkolenia. Przepisy Kodeksu cywilnego umożliwiają stronom umowy cywilnoprawnej dowolne kształtowanie jej warunków. Nie ma przeszkód, aby w ramach negocjacji zawrzeć w umowie klauzulę określającą, który z kontrahentów jest zobligowany odpowiednio do organizacji szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz do pokrycia kosztów odbycia wymaganego szkolenia.
Szkolenia okresowe dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie
Jeżeli z umowy wynika, że zleceniobiorca jest związany stałym miejscem wykonywania czynności faktycznej albo prawnej, obowiązek zapewniania przestrzegania w takim miejscu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ciąży na pracodawcy lub osobach organizujących pracę. Zleceniobiorca jest zobligowany legitymować się wymaganym szkoleniem w dziedzinie bhp, jeżeli pracodawca/podmiot organizujący pracę nałożą na zleceniobiorcę taki obowiązek.
W umowie powinny znaleźć się postanowienia umożliwiające zleceniodawcy skuteczne wyegzekwowanie obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ciążących na zleceniobiorcy. Stanowczość zleceniodawcy w egzekwowaniu przyjętych przez zleceniobiorcę obowiązków może uchronić go – w przypadku zaistnienia wypadku – przed zarzutem zawinionego przyczynienia się do wypadku, co może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą z art. 415 Kodeksu cywilnego.
