Wykonując zadania służby bhp i mając ukończone zaocznie studia podyplomowe z bhp można przeprowadzać szkolenie okresowe w swojej lub innej firmie. Kwestię zawarcia dodatkowej umowy zlecenia na przeprowadzenie takiego szkolenia można rozpatrywać na dwa sposoby:
Prowadzenie szkoleń okresowych przez pracownika służby BHP
Pracownik służby bhp, który będzie prowadził szkolenia okresowe, powinien mieć ukończone aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp.
- pracownik zatrudniony w służbie bhp u pracodawcy, który zlecił przeprowadzenie takiego szkolenia. Zatem posiada wymagane kwalifikacje do pracy w służbie bhp i może wykonywać zadania pracownika tej służby, które są określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.), czyli m.in. prowadzić szkolenia wstępnie dla pracowników;
- pracodawca zdecydował się być organizatorem szkoleń okresowych dla swoich pracowników. Zatem pracodawca ocenił, że pracownik posiada odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia i że z sukcesem przeprowadzi szkolenie okresowe w dziedzinie bhp.
W pierwszym przypadku prowadzenie szkoleń wstępnych (instruktażu ogólnego) należy do obowiązków pracownika służby bhp. Natomiast w drugim prowadzenie szkoleń okresowych nie jest obowiązkiem pracowników służby bhp zatrudnionych u danego pracodawcy. Prowadzenie wówczas takich szkoleń powinno odbywać się za dodatkowym wynagrodzeniem na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Podkreślić jednak należy, że pracownik służby bhp, który będzie prowadził szkolenia okresowe, powinien mieć ukończone aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp. Warto również ukończyć (nie jest to jednak konieczne) kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 80 godzin.
- rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy z 2 września 1997 r. (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.),
- rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: służba bhp, szkolenia pracownicze
