Jeżeli szkolenie jest prowadzone przez pracodawcę jego obowiązkiem jest zapewnienie:
Pracodawca może prowadzić szkolenie okresowe bhp
Pracodawcy mogą prowadzić szkolenia okresowe bhp swoich pracowników, nawet jeśli nie posiadają wykształcenia w zakresie bhp. Warto mieć na uwadze, że szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców bądź, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- programów poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk;
- programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu – w przypadku prowadzenia takiego szkolenia;
- odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej;
- wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia;
- właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.
Wprawdzie pracodawca może sam prowadzić zajęcia w trakcie szkolenia okresowego pracowników, jednak należy zwrócić uwagę na dodatkowe wymogi stawiane przed prowadzącymi szkolenia bhp w zakresie i pierwszej pomocy i zagadnień ochrony przeciwpożarowej.
W pierwszym przypadku, osoba prowadząca szkolenie musi legitymować się ukończeniem kursu pierwszej pomocy, kursu na ratownika. Natomiast w przypadku omawiania tematyki ppoż. osoba prowadząca szkolenie musi mieć ukończone odpowiednie szkolenie ppoż.
Mając na uwadze powyższe, pracodawcy mogą prowadzić szkolenia okresowe swoich pracowników. Jednakże do prowadzenia ich w całości nie jest wystarczające ukończenie szkolenia dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp, niezbędne jest ukończenie kursów czy szkoleń do omawiania tematyki ppoż. lub pierwszej pomocy.
- § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.),
- art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: szkolenia pracownicze
