Ogólne wymagania bhp przy używaniu do szalowania szalunków drewnianych zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (rozdział X). Przepisy te jednak nie określają szczegółowych wymagań dotyczących tylko szalunków drewnianych, zawierają raczej ogólne wymagania dotyczące zabezpieczania skarp wykopów. Przepisy bhp nie nakładają też na osobę zajmującą się montażem szalunków drewnianych obowiązku posiadania dodatkowych uprawnień kwalifikacyjnych do wykonywania tej pracy, tak jak jest to np. w przypadku montażu (demontażu) rusztowań budowlanych, gdzie wymagane są uprawnienia montażysty rusztowań. Wskazane jest, aby osoba wykonująca te prace posiadała odpowiednie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie zawodowe (np. wyuczony zawód cieśli), była zapoznana z dokumentacją techniczno-ruchową danego typu szalunku, instrukcją montażu, demontażu, eksploatacji szalunku.
Do montażu szalunków drewnianych trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje
Ogólne wymagania bhp dotyczące zabezpieczania wykopów, w tym za pomocą szalunków drewnianych, określone zostały w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Przepisy te jednak zawierają raczej ogólne wymagania dotyczące zabezpieczania skarp wykopów.
Bezwzględnie, przed dopuszczeniem do pracy przy montaży szalunków, osoba ta powinna odbyć szkolenie stanowiskowe bhp (instruktaż stanowiskowy) na tym stanowisku i powinna zostać zapoznana z ryzykiem zawodowym występującym na tym stanowisku oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami. Często też firmy sprzedające (wynajmujące) szalunki, same przeprowadzają szkolenie dotyczące montażu (demontażu) oferowanego przez nie rodzaju szalunków.
- rozporządzenie ministra gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. nr 118, poz. 1263),
- rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. nr 47, poz. 401),
- art. 2373 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Zobacz także:
