Niestety, jeżeli pracownik zatrudniony jest na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy ale użytkuje ten monitor w czasie krótszym niż połowę dobowego wymiaru czasu pracy – zakładając, że 4 godziny to połowa jego dobowego czasu pracy – wówczas nie ma podstaw do ubiegania się o refundację okularów przez pracodawcę.
Czy magazynier może otrzymać zwrot kosztów za okulary od pracodawcy?
Czy pracownik magazynu (magazynier – stanowisko robotnicze) może dostać dofinansowanie do okularów od pracodawcy? Stanowisko wyposażone jest w komputer, z którego pracownik korzysta jednak mniej niż 4h dziennie. Czy takiemu pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów? Jeśli tak to na jakiej podstawie?
Podstawowe warunki dla otrzymania zwrotu za okulary dla pracownika
Trzeba wyjaśnić kilka kwestii. Mianowicie pracownik powinien otrzymać zwrot za okulary korygujące wzrok lub dofinansowanie do ich zakupu od pracodawcy, jeżeli:
-
użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
-
pracodawca wskazał w skierowaniu na badania profilaktyczne fakt, że pracownik wykonuje pracę przy monitorze jak wyżej,
-
lekarz w orzeczeniu, po badaniach, zalecił pracę w okularach korygujących wzrok.
Dopiero spełnienie tych powyższych warunków pozwala na refundację kosztów okularów dla pracownika.
Nazwa stanowiska nie ma znaczenia dla refundacji okularów do pracy.
Jednocześnie warto podkreślić, że na refundację nie ma wpływu nazwa stanowiska pracy, a fakt wypełnia powyższych warunków. Czyli nawet osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera może otrzymać od pracodawcy zwrot za okulary korekcyjne do pracy, jeżeli w czasie pracy będzie pracować z monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Przykład
Jeżeli magazynier codziennie pracuje po 8 godzi to przy monitorze musiałby pracować co najmniej 4 godziny dziennie.
Konieczność stosowania okularów musi stwierdzić lekarz medycyny pracy
Dodatkowo pamiętaj, że konieczność stosowania okularów musi zostać stwierdzona w trakcie badań profilaktycznych, a nie w trakcie badań wykonywanych podczas prywatnej wizyty u okulisty lub, co prawda, finansowanych przez NFZ, ale wykonywanych bez porozumienia z pracodawcą.
Tak więc, jeżeli pracownik zatrudniony na stanowisku magazynier spełni przesłanki do otrzymania refundacji za okulary, czyli:
-
będzie użytkował w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy;
-
pracodawca, wystawiając mu skierowanie na badania profilaktyczne, zaznaczy wśród czynników fizycznych obsługa monitora ekranowego powyżej 4 godzin;
-
lekarz w orzeczeniu o braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku stwierdzi, że praca powinna być w okularach korekcyjnych
będzie mógł ją otrzymać.
Niestety w przy rozpatrywaniu kwestii należności refundacji za okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym nie ma znaczenia fakt noszenia okularów przez pracownika na co dzień. W tym przypadku kluczową kwestią jest czas świadczenia pracy z monitorem.
Podstawa prawna:
-
§ 2 pkt 4; § 8 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).
Tagi: okulary korekcyjne, BHP, refundacja
