Resort przeliczył, że każdego roku osobiste składanie wyjaśnień w odpowiedzi na wezwania różnych urzędów zabiera Polakom ponad 5 milionów godzin. Nowe przepisy rangi ustawowej mają to zmienić - Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmianę podejścia - rezygnację z nadmiernej biurokracji i ułatwienie życia obywateli.
Wyjaśnienia pisemne i elektroniczna zamiast osobistej wizyty w urzędzie
Resort Rozwoju i Technologii chce oszczędzać czas Polaków, przeznaczony dotychczas na osobiste wyjaśnienia w urzędach. Nowe przepisy mają wprowadzić zasadę, zgodnie z którą pierwszeństwo będą miały wyjaśnienia składane w formie pisemnej, bądź elektronicznej.
Czas w urzędzie
Każdy, kto musiał załatwić cokolwiek stacjonarnie w urzędzie, zdaje sobie z pewnością sprawę ile czasu to pochłania. Po pierwsze - koniecznie trzeba dostosować się do czasu pracy urzędów. Niby zrozumiałe, tam też pracują ludzie - jednak te godziny pracy wręcz uniemożliwiają załatwienie sprawy poza godzinami pracy przeciętnego obywatela, który z tej okazji musi często wziąć dzień wolny. Do tego konieczność dojazdu, kolejka w urzędzie i mamy stracony dzień. Czy uda się to zmienić?
Pozostaje mieć nadzieję, że tak, a zapowiedź nowych przepisów daje nadzieję.
Aktualnie w postępowaniu administracyjnym każdy może zostać wezwany do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Niezależnie od powagi tych wyjaśnień, można stracić z tej okazji kilka godzin, a niestawiennictwo może uszczuplić domowy budżet - bo grozi za nie kara w wysokości od 50 do 200 zł.
Niektóre urzędy uznały, że osobiste składanie wyjaśnień jest wprost idealnym rozwiązaniem i ponad 1/4 spraw była związana z takim dodatkowym obowiązkiem obywatela. Resort szacuje, że w 2021 r. ponad 2,5 mln przypadków takiego stawiennictwa w różnych sprawach miało miejsce.
Komunikacja na odległość
Resort zauważa, że możliwość zdalnej komunikacji jest rozwinięta już na tyle, by mogły ją wykorzystywać także urzędy do wyjaśnień. Bez konieczności osobistego stawiennictwa. Póki co przewiduje się wybór - albo wersję papierową i elektroniczną, albo stawiennictwo osobiste. Ostatnie rozwiązanie z pewnością jest istotne dla osób starszych, które niekoniecznie mogłyby sobie poradzić z wersją elektroniczną.
Zmiana sposobu komunikacji
Nowe przepisy mają pojawić się w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz w ordynacji podatkowej.
Ważne: Nowe przepisy mają przyjmować jako podstawową formę wyjaśnień, wyjaśnienia pisemne i elektroniczne. Jeśli urząd wybierze osobiste stawiennictwo, będzie musiał szczegółowo wyjaśnić z jakiego powodu.
Zobacz także: Nowe usługi na Platformie Elektronicznego Fakturowania
***
Nowa regulacja ma być elementem ustawy deregulacyjnej, która odnosić się będzie do każdego etapu działalności gospodarczej.
Zobacz także: Procesowe konsekwencje rezygnacji wszystkich członków zarządu spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
