Wprowadzona modyfikacja przepisów ma przede wszystkim wyłączyć z grona osób objętych regulacjami specustawy - obok obywateli Polski - obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.
Kolejna zmiana ukraińskiej specustawy
Prezydent podpisał 30 czerwca 2022 r. ustawę wprowadzającą kolejną zmianę w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Zmienia definicję osób mogących korzystać z regulacji - ze względu na granicę, którą przekroczyły. Będzie też nowy termin składania wniosków o świadczenie pieniężne. Ważne są również nowe zasady dotyczące wykorzystywania budynków na cele mieszkaniowe.
Osoby objęte specustawą
Ostatecznie zmienia również zasadę, że wjazd na terytorium Polski może odbywać się jedynie przez granicę na której prowadzona jest kontrola graniczna. Nowe przepisy są tym samym odpowiedzią na nierzadkie przypadki, w których wjazd na terytorium Polski może nastąpić przez granicę wewnętrzną, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Radu z 9 marca 2016 r.
Wniosek o świadczenie za wyżywienie i zakwaterowanie
Termin na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego w wysokości 40 zł w związku z zapewnieniem wyżywienia i zakwaterowania obywatelom Ukrainy, będzie można teraz składać w terminie miesiąca liczonego od dnia okresu objętego wnioskiem. Jeśli zostaną złożone z naruszeniem tego terminu - pozostaną bez rozpoznania.
Dostęp do rynku pracy
Zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z obowiązkami pracodawcy. Przy czym piszę tutaj o obowiązkach informacyjnych. Nowe przepisy poszerzają katalog danych, które pracodawcy będą zobowiązani przekazać powiatowym urzędom pracy w przypadku zatrudnienia takiego pracownika.
Na rynku pracy w branży medycznej także wprowadzono drobną zmianę, pozwalając na finansowanie szkoleń z języka polskiego dla obywateli z Ukrainy ze środków pochodzących z Funduszu Pracy.
Poznaj nasze szkolenia:
Sytuacja ukraińskich dzieci
Straż Graniczna będzie miała większy dostęp do danych dzieci, które przybyły na terytorium Polski bez opiekunów.
Dzieci będą mogły zostać objęte wsparciem dziennego opiekuna do momentu rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Z kolei szkoły będą miały większe możliwości w organizowaniu nauki języka polskiego dla swoich ukraińskich uczniów.
Związane z opieką świadczenia tzw. 500+, dodano regulacje, pozwalające w łatwiejszy sposób wychwycić przypadki, gdy świadczenie jest nienależne, ze względu na wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres przekraczający 1 miesiąc.
Zobacz także: Szkoła dla Ukrainy - najważniejsze informacje dotyczące organizacji zajęć dla uczniów z Ukrainy
Warunki budowlane
Istotne zmiany wprowadzono również w odniesieniu do warunków techniczno-budowlanych w budynkach, wykorzystywanych na potrzeby zbiorowego mieszkania uchodźców. Do 31 sierpnia 2023 r. będzie można wykorzystywać oddane do użytkowania obiekty budowlane, nawet inne niż budynki zamieszkania zbiorowego, jeśli nie spełniają wszystkich wymogów techniczno-budowlanych. Okres ten wydłużono o rok.
Przebudowa, remont lub zmiana sposobu użytkowania także będzie łatwiejsza. Odnosi się to jednak do nieruchomości będących własnością jednostek samorządu terytorialnego, które docelowo mają być przeznaczone na cele mieszkaniowe. Budynki muszą spełniać podstawowe wymagania dotyczące nośności i stateczności konstrukcji oraz bezpieczeństwa: użytkowania i pożarowego, oraz zapewniać warunki higieny, zdrowia a także środowiska.
Zobacz także: Od 2022 roku nowe warunki zabudowy
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezydenta RP - prezydent.pl
