Nowe przepisy zapowiadają stworzenie swoistego elektronicznego systemu ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy. Ma on dotyczyć jedynie dzieci, które na terytorium Polski przybyły:
1) bez opieki osób faktycznie sprawujących pieczę,
2) przed przekroczeniem polskiej granicy były umieszczone w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy.
Elektroniczna ewidencja dzieci bez opieki - kolejna zmiana specustawy
Do sejmu wpłynął kolejny projekt zmieniający specustawę. Tym razem dotyczy on dzieci, które na teren Polski przybyły bez opieki w ogóle, lub pod opieką osób sprawujących nad nimi pieczę w ramach organizacji zajmujących się opieką zastępczą.
Zdarzały się sytuację, że do Polski trafiały dzieci pod opieką osób zajmujących się nimi w rozlicznych placówkach opieki zastępczej (czyli m.in. domy dziecka).
Ministerstwo odkryło potrzebę monitorowania sytuacji tych dzieci na terenie Polski. Ustawa odnosi się również do zadań powiatowych centrów pomocy rodzinie, które będą udzielać pomocy opiekunom tymczasowym i ich podopiecznym.
Minister właściwy do spraw rodziny oraz powiatowe centra pomocy rodzinie będą prowadziły ewidencję małoletnich. Znajdą się w niej dane osobowe osoby która razem z dzieckiem przybyła na teren Polski, dane samego dziecka, numer PESEL dziecka i osoby sprawującej faktyczną opiekę, a także dane o stanie zdrowia czy niepełnosprawności. Ewidencja będzie także zawierała informacje o ostatnim adresie na Ukrainie oraz miejscu przebywania w Polsce. Potrzebne będą również dane do osoby sprawującej opiekę, oznaczenie dokumentów etc.
Ważne: W ewidencji małoletnich znajdować mają się zdjęcia dziecka oraz osoby, która przekroczyła z nim granicę. Oczywiście dane muszą być aktualizowane. Ma to być zadanie powiatowego centrum pomocy rodzinie.
Doprecyzowanie opieki tymczasowej
Zmiana dotycząca ustanawiania opiekunów tymczasowych.
Dotychczas zapisy art. 25 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewidywały możliwość ustanowienia jednego opiekuna dla kilku dzieci. Nie mogła jedynie zachodzić sprzeczność między ich interesami. Dołożono jeszcze zasadę, że w przypadku rodzeństwa w miarę możliwości ustanawia się jednego opiekuna.
W projektowanej zmianie specustawy uwzględniona została również sytuacja podopiecznych w przypadku pieczy zastępczej. Proponuje się więc zmianę omawianego przepisu, która uwzględnia sytuację dzieci, które przed przybyciem do Polski były umieszczone w podmiotach opieki zastępczej i przybyły wraz ze swoim opiekunem. Sąd powinien właśnie tego opiekuna ustanowić jako opiekuna tymczasowego dla wszystkich jego podopiecznych.
Zmiana przewiduje także konieczność złożenia oświadczenia przez kandydata na opiekuna tymczasowego, w którym deklaruje on, że:
1) ma pełną zdolność do czynności prawnych,
2) nie został pozbawiony praw publicznych,
3) nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani skazany za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności
4) nie został skazany za przestępstwo umyślne z użycie przemocy wobec osoby ani przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego,
5) nie orzeczono wobec niego zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi,
6) nie orzeczono wobec niego obowiązku powstrzymywania się od przebywania w określonych miejscach, środowiskach, zakazu kontaktowania się itp.
Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Dodatkowe obowiązki powiatowych centrów pomocy rodzinie
Powiatowe centra pomocy rodzinie mają za zadanie udzielać wsparcia w pełnieniu obowiązków opiekunów tymczasowych, organizowaniu pomocy prawnej i psychologicznej zarówno dla opiekunów jak i dzieci.
Jeśli jednak opiekun tymczasowy ma pod opieką więcej niż 15 dzieci, kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie ma w obowiązku zatrudnić osobę do pomocy w sprawowaniu opieki na każdą grupę 15 dzieci liczoną od 16. dziecka. Zatrudnienie obejmuje pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, w wymiarze 8 godzin co najmniej 5 dni w tygodniu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wraz z uzasadnieniem - sejm.gov.pl
