Po podpisaniu ustawy, na konferencji prasowej Prezydent powiedział, że ustawa powstała, ponieważ potrzebne było rozwiązanie dla samodzielnej armii. Zawarcie wszystkich przepisów w jednym akcie prawnym powoduje konieczność uchylenia aż 14 ustaw. Należą do nich m.in. ustawy: o powszechnym obowiązku obrony RP, o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą, o służbie zastępczej, o dyscyplinie wojskowej itp. Ustawa kompleksowo reguluje zagadnienia obowiązku obrony i służby wojskowej, włącznie z rekrutacją, powołaniem i przebiegiem oraz finansowanie Sił Zbrojnych. Przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ustawa o obronie ojczyzny podpisana przez Prezydenta
Prezydent podpisał ustawę o obronie ojczyzny 18 marca 2022 r. Od teraz w jednym akcie znajdzie się całość regulacji dotychczas porozrzucanych w różnych przepisach wojskowych.
Niewątpliwie nowa regulacja dotycząca obronności jest potrzebna. Jednak nie sposób odciąć się od wrażenia, że niektóre regulacje powstały zbyt szybko i bez dostatecznego przemyślenia.
Finansowanie wojska
Nowe przepisy zapowiadają wzrost wydatków na obronność państwa. Przewidziano, że będzie to minimalnie 3% PKB. Dodatkowo mocą rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, powołany będzie program rozwoju sił zbrojnych. Jednym z jego źródeł finansowania będzie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych utworzony w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Zasilają go m.in. wpłaty tytułem wsparcia udzielanego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, czy świadczenia specjalistycznych usług wojskowych, wpływy za sprzedaż mienia wojskowego itp. Wymienione w ustawie o obronności źródła finansowania są mocno rozbudowane wobec finansowania obecnie funkcjonującego Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych.
Kadra i żołnierze
Ważnym elementem nowych przepisów jest także regulacja zasady pełnienia służby wojskowej przez ochotników. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma zaczynać się od 28-dniowego szkolenia zakończonego przysięgą. Następnie przez 11 miesięcy żołnierz przechodził będzie szkolenie specjalistyczna. Uposażenie określono na poziomie minimalnego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Prawodawca słusznie zauważa, że wprowadzenie w obecnych warunkach obowiązkowej służby wojskowej mogłoby nie być skuteczne i dobrze przyjęte. Dlatego stawia na dobrowolność. Dodatkową motywacją ma być pewność zatrudnienia po zakończeniu służby u dotychczasowego pracodawcy i uposażenia podczas jej trwania. Oczywiście ustawa przewiduje również obowiązek pełnienia służby wojskowej wszystkich osób, których wiek i zdrowie na to pozwala - obowiązek obrony. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów, wprowadza, w drodze rozporządzenia, obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej.
Prawodawca chciał także zmotywować doświadczonych żołnierzy, aby nadal pełnili służbę. Przewidział dla nich dodatek motywacyjny.
Działania zagraniczne
Siły zbrojne będą mogły prowadzić działania za granicą Polski. Celem takich działań może być tylko zapewnienie bezpieczeństwa obywateli polskich przebywających za granicą, m.in. ewakuacja polskich obywateli w razie zagrożenia ich życia i zdrowia. Decyzja w tej sprawie należy do Prezydenta. Podejmuje ją na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
Informacja o podpisaniu ustawy przez Prezydenta - oficjalny portal prezydent.pl
Projekt ustawy o obronie Ojczyzny wraz z uzasadnieniem (druk nr 2052) - sejm.gov.pl
