Dyżur jest wynikającym ze stosunku pracy świadczeniem pracownika na rzecz pracodawcy, polegającym na pozostawaniu poza normalnymi godzinami pracy w stałej gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę oraz na ewentualnym wykonywaniu w tym czasie pracy, dla której dyżur został ustalony. W czasie dyżuru pracownik pozostaje tylko w gotowości do wykonywania pracy i, w zasadzie, nie wykonuje żadnych dodatkowych czynności. Dlatego też czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli w czasie dyżuru pracownik nie wykonywał pracy.
Za czas wolny w zamian za dyżur poza domem trzeba wypłacić wynagrodzenie
Możliwe są dwie formy rekompensaty dyżuru pełnionego przez pracownika poza domem – czas wolny w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru lub wynagrodzenie. Choć żaden przepis tego nie stanowi, za czas wolny udzielony w zamian za dyżur pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie.
Praca na dyżurze to nadgodziny
Gdy podczas dyżuru pracownik zostanie zobowiązany do wykonywania pracy, czas wykonywania czynności, dla których dyżur został ustanowiony, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (ponieważ dyżur może przypadać jedynie po godzinach normalnej pracy pracownika). Z tytułu takiej pracy pracownikowi należy się zatem albo czas wolny od pracy (udzielony bądź na wniosek pracownika bądź decyzją pracodawcy) albo wynagrodzenie powiększone o stosowane dodatki.
Jeżeli jednak podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, lecz jedynie oczekiwał na możliwość jej wykonywania, rekompensata opiera się na innych zasadach.
Dwie formy rekompensaty
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli natomiast taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania pracownikowi za czas dyżuru pełnionego poza domem przysługuje 60 % wynagrodzenia.
Tym samym rekompensata czasu dyżuru pełnionego poza domem pracownika możliwa jest w dwóch formach:
-
czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru,
-
wynagrodzenie –w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego.
Niepomniejszone wynagrodzenie
Artykuł 1515 § 3 Kodeksu pracy, regulując kwestię rekompensaty za czas dyżuru czasem wolnym, nie odnosi się do wynagrodzenia za czas takiej nieobecności. Kwestia ta nie jest zatem wprost uregulowana w przepisach prawa pracy.
W tej sprawie spotkać się można ze stanowiskiem (podzielany zarówno przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, jak też Państwową Inspekcję Pracy), zgodnie z którym za czas wolny stanowiący rekompensatę dyżuru pełnionego poza domem pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak wypowiada się resort pracy przepisy mające na celu realizację funkcji ochronnej przepisów o czasie pracy nie mogą powodować sytuacji, w której pracownik otrzymujący czas wolny za dyżur (co powinno być zasadą) byłby w sytuacji mniej korzystnej niż pracownik, który za dyżur otrzymuje wynagrodzenie. Pracownik nie może ponosić negatywnych skutków związanych z realizacją uprawnień przyznawanych mu przez przepisy prawa pracy (stanowisko MPiPS z 17 marca 2008 r., znak DPR-II-079-123/TW/08).
art. 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyżur pracowniczy, kodeks pracy
