Co do zasady, pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie do rąk pracownika. Pracownik ma jednak prawo złożyć pisemny wniosek o wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy. Może się zdarzyć, że pracownik nie ma możliwości osobistego odbioru przysługującego mu wynagrodzenia. W takiej sytuacji może ono zostać wypłacone osobie trzeciej, np. znajomemu pracownika.
Wynagrodzenie pracownika może zostać wypłacone innej osobie
W praktyce na ogół stosowana jest zasada, że wynagrodzenie wypłacane jest wyłącznie pracownikowi. Mogą jednak zdarzyć się przypadki, gdy pracodawca będzie miał obowiązek wypłaty przysługującego pracownikowi wynagrodzenia innej osobie.
Jest jednak jeden wyjątek od zasady, że do odbioru wynagrodzenia pracownika konieczne jest jego pisemne pełnomocnictwo. Mianowicie w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika będzie odbierał jego małżonek, pełnomocnictwo nie będzie wymagane. Zgodnie z przepisami, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Współmałżonek może zatem odebrać wynagrodzenie pracownicze, jeśli:
- małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu (nie są w separacji)
- pracownik nie sprzeciwił się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka (sprzeciw taki może być złożony w jakiejkolwiek formie, także ustnej, niezbędne będzie wówczas wykazanie, że złożenie oświadczenia miało miejsce),
- pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody.
Odbierając swoje wynagrodzenie (do rąk własnych) pracownik musi potwierdzić to w prowadzonej przez pracodawcę dokumentacji płacowej, np. przez pokwitowanie odbioru gotówki. Taki sam obowiązek ma osoba odbierająca wynagrodzenie w imieniu pracownika.
- Art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 86 § 1 i § 3 oraz art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy(tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).
- Art. 28 i art. 29 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 788 ze zm.).
- Art. 58 § 1, art. 96, art. 471, art. 481 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
- Art. 6 ust 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Tagi: wynagrodzenie, usługi bankowe
