W ramach prowadzonych czynności kontrolnych pracownicy ZUS mogą sprawdzać, czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę faktycznie świadczy pracę, czy też umowa taka jest fikcyjna, np. w celu uzyskania prawa do świadczeń chorobowych.
Uznanie przez ZUS umowy o pracę za pozorną – środki odwoławcze
ZUS może uznać umowę o pracę za pozorną i wyłączyć daną osobę z ubezpieczeń. Środki odwoławcze uzależnione będą od tego, czy płatnik otrzymał dopiero protokół pokontrolny, czy też już decyzję o wyłączeniu.
Zasadą generalną jest, że po zakończeniu kontroli sporządzany jest protokół pokontrolny, który otrzymuje także kontrolowany płatnik składek. Jeżeli nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, może złożyć pisemne zastrzeżenia, przedstawiając jednocześnie stosowne środki dowodowe. Na zgłoszenie zastrzeżeń płatnik ma 14 dni od daty otrzymania protokołu pokontrolnego.
Po otrzymaniu zastrzeżeń płatnika składek inspektor kontroli powinien je niezwłocznie rozpatrzyć, podejmując ewentualnie dodatkowe czynności kontrolne i poinformować pisemnie płatnika o wyniku tych działań.
Jeżeli płatnik składek otrzymał już decyzję ZUS wyłączającą pracownika z ubezpieczeń, to – w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania – powinien wnieść odwołanie do jednostki ZUS, która ją wydała. Jeżeli ZUS uzna racje skarżącego, niezwłocznie zmieni lub uchyli sporną decyzję. W przeciwnym przypadku przekaże odwołanie, wraz z uzasadnieniem, do właściwego sądu. Powinien uczynić to niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania.
Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
art. 83, art. 86 oraz art. 91 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: umowa o pracę
