Pracodawca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych powinien złożyć we właściwym powiatowym urzędzie pracy wniosek w sprawie gotowości utworzenia takich miejsc. We wniosku pracodawca podaje informacje określone w § 6 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych. Realizacja przygotowania zawodowego dorosłych odbywa się na podstawie umowy zawieranej między starostą i pracodawcą, która powinna zawierać dane określone w § 9 ust. 2 tego rozporządzenia, tj. m.in.:
Refundacja przygotowania zawodowego dorosłych
Starosta inicjuje tworzenie miejsc przygotowania zawodowego dorosłych m.in. poprzez informowanie o zasadach organizacji oraz popularyzacji tej formy aktywizacji zawodowej. Pracodawcy realizującemu przygotowanie zawodowe dorosłych przysługuje refundacja wydatków na uczestnika takiego przygotowania. Refundacji z Funduszu Pracy dokonuje starosta na wniosek złożony przez pracodawcę.
- formę przygotowania zawodowego dorosłych oraz nazwę zawodu, którego przygotowanie zawodowe dotyczy,
- datę rozpoczęcia i zakończenia przygotowania zawodowego dorosłych,
- imię, nazwisko, stanowisko i kwalifikacje opiekuna uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych,
- wykaz wydatków, które może ponieść pracodawca w związku z realizacją tego przygotowania wraz ze sposobem ich dokumentowania oraz wysokość i terminy wypłaty wspomnianej wyżej refundacji,
- wysokość jednorazowej premii i termin płatności,
- zobowiązanie stron umowy do należytej realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych
Uczestnictwo pracodawcy w realizacji przygotowania zawodowego dorosłych wiąże się z możliwością uzyskania dwóch rodzajów świadczeń określonych w art. 53i i 53j ustawy o promocji zatrudnienia:
- refundacja określonych w umowie wydatków poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych (w szczególności na: materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych),
- jednorazowa premia po zakończeniu tej formy aktywizacji, jeśli skierowany przez starostę uczestnik ukończył program praktycznej nauki zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych i zdał egzamin.
Świadczenia te przyznaje się na wniosek pracodawcy, który trzeba złożyć we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
Rozporządzenie weszło w życie 18 kwietnia 2014 r. Zastąpiło obowiązujące do 31 grudnia 2013 r. rozporządzenie ministra pracy polityki społecznej z 7 kwietnia 2009 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (Dz.U. nr 61, poz. 502 ze zm.). Regulowało ono wspomniane wyżej kwestie w podobnym zakresie.
- § 6, 9, 20–23 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 11 kwietnia 2014 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (Dz.U. z 2014 r. poz. 497),
- art. 53i i 53j ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.).
Zobacz także:
