Jeżeli eliminacja taka jest niemożliwa, trzeba ograniczyć stopień tego narażenia wykorzystując odpowiednio osiągnięcia nauki i techniki. W związku z tym, pracodawca powinien też prowadzić rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz rejestr pracowników zatrudnionych przy takich pracach (art. 2221 kp).
Koszty szczepień dla pracowników – nie wszystkie wolne od podatku
Jeśli pracownik jest narażony na wirusowe zapalenie wątroby, poniesienie przez pracodawcę kosztów szczepienia przeciw tej chorobie jest wolne od podatku. Wynika to z faktu, że pracodawca, który zatrudnia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, powinien stosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie.
Istotne znaczenie mają tu przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. W załączniku nr 2 do tego rozporządzenia określono wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych są to:
- praca w zakładach produkujących żywność,
- praca w rolnictwie,
- praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego,
- praca w jednostkach ochrony zdrowia,
- praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych,
- praca w zakładach gospodarki odpadami,
- praca przy czyszczeniu ścieków,
- praca w innych okolicznościach niż wymienione w lp. 1-7, podczas której jest potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych.
Warto też pamiętać, że wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych m.in. u pracowników zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności określa obowiązujące od 13 stycznia 2012 r. rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r.
Z załącznika do tego rozporządzenia (poz. 1) wynika, że przy czynnościach, w trakcie których dochodzi do kontaktu z materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego (krew i inne płyny ustrojowe oraz wydaliny i wydzieliny) lub sprzętem skażonym tym materiałem biologicznym, zaleca się ochronne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
W załączniku tym znajdziemy też 10 innych czynności, dla których zalecono określone szczepienia ochronne. Wszystkie określone w załączniku szczepienia, jako wymagane we wskazanych warunkach, uprawniają do skorzystania ze zwolnienia od podatku.
A zatem warunkiem zwolnienia od podatku świadczeń z tytułu szczepień ochronnych jest wykonywanie pracy w środowisku zagrożeń biologicznych, m.in. przy czynnościach związanych z narażeniem na wirusowe zapalenie wątroby (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lutego 2012 r., IBPBII/1/415-952/11/BD).
- art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
- art. 2221 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
- rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716 ze zm.).
- rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. z 2012 r. poz. 40).
Zobacz także:
