W wyroku z 18 lipca 2014 r. (K 7/13) TK uznał, że nieodpłatne świadczenie jest przychodem dla pracownika, jeśli spełni następujące warunki:
Jak rozliczać z fiskusem ubezpieczenia grupowe dla pracowników
Pracodawcy mogą zdecydować o zakupie ubezpieczenia grupowego dla swoich pracowników, ale też współpracowników. Ubezpieczeni uzyskują z tego tytułu przychód, jeśli zostaną spełnione określone warunki.
- pracownik faktycznie otrzymał świadczenie,
- pracownik wyraził zgodę na przyjęcie świadczenia,
- świadczenie jest w interesie pracownika i przynosi mu korzyść,
- świadczenie nie jest realizacją obowiązku pracodawcy,
- istnieje możliwość przypisania pracownikowi świadczenia.
Spółka z o.o. zawarła umowę ubezpieczenia OC potwierdzoną polisą dotyczącą członków organów spółki (członków zarządu, rady nadzorczej, pracowników pełniących funkcje kierownicze). W polisie nie wskazano imiennie osób ubezpieczonych w sposób pozwalający na ich identyfikację. Dotyczy ona obecnych i przyszłych osób pełniących wspomniane funkcje. W tym przypadku ubezpieczonym jest nieograniczony krąg osób. Tym samym, nie ma możliwości zidentyfikowania kręgu osób ubezpieczonych, a tym samym przypisania świadczenia konkretnej osobie. Przychód po stronie ubezpieczonych nie powstanie.
Zwolnieniem od podatku objęto m.in. kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Zwolnienie to stosuje się z dwoma wyjątkami.
Po pierwsze, nie dotyczy ono odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali podatkowej albo podatkiem liniowym 19% (art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o PIT).
Po drugie, zwolnienie nie dotyczy dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczeń związanych z funduszem kapitałowym , o którym mowa w art. 24 ust. 15 ustawy o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o PIT). Jak wynika z art. 24 ust. 15 ustawy o PIT, dochodem z tytułu takiego właśnie inwestowania składki ubezpieczeniowej jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie opodatkowuje ubezpieczony (pracownik), ponieważ podatek odprowadza płatnik, tj. podmiot dokonujący wypłaty świadczenia (towarzystwo ubezpieczeniowe).
- art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3, 4 i 95, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38a i 59 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 851).
Zobacz także:
