W przypadkach, gdy rozkłady czasu pracy przewidują różną liczbę dni pracy w różnych tygodniach, może się okazać, że w okresie choroby pracownik był obowiązany do przepracowania mniejszej liczby godzin niż iloczyn 8 godzin i dni od poniedziałku do piątku. W praktyce w takich sytuacjach często można się spotkać z roszczeniem po stronie pracownika, według którego za pracę w pozostałym okresie, która przekracza przeciętnie 40 godzin tygodniowo, powinny mu przysługiwać należności za pracę w godzinach nadliczbowych. Tymczasem obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 kp).
Jak choroba wpływa na czas pracy
W przypadku nagłej nieobecności któregokolwiek z pracowników pracodawca - mając na uwadze konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - na ogół będzie zmuszony od odpowiedniego skorygowania harmonogramów czasu pracy. Może to spowodować konieczność pracy w godzinach nadliczbowych przez innych pracowników. Zmiana harmonogramu nie ma jednak wpływu na rozliczenie czasu pracy nieobecnego pracownika.
Jeżeli choroba pracownika przypadała na dzień wyznaczony jako wolny od pracy, nie ma to wpływu na rozliczenie jego czasu pracy, podobnie jak nie ma wpływu choroba obejmująca niedziele i święta.
Dzień wolny za 26 grudnia w listopadzie
Pracodawca, u którego obowiązuje podstawowy system czasu pracy (tj. po 8 godzin w dniach od poniedziałku do piątku) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, wyznaczył dzień wolny za 26 grudnia 2015 r. (sobota) na 9 listopada 2015 roku (poniedziałek). Zatem u tego pracodawcy w listopadzie 2015 roku przypadało do przepracowania 152 godziny.
Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 9 do 14 listopada, a następnie wystąpił z roszczeniem o wyznaczenie innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę 26 grudnia, uznając, że choroba uniemożliwiła mu skorzystanie z dnia wolnego, wskazanego na 9 listopada.
Roszczenie pracownika jest nieuzasadnione, bowiem w okresie od 9 do 14 listopada, zgodnie z obowiązującym tego pracownika harmonogramem czasu pracy, pracownik miał do przepracowania 24 godziny i o tyle należy pomniejszyć obowiązujący go czas pracy w listopadzie.
W dniach od 1 do 8 oraz od 15 do 30 listopada pracownik przepracował 128 godzin. 128 godzin + 24 godziny zaplanowane na czas nieobecności = 152 godziny. Pracodawca nie jest obowiązany wyznaczyć temu pracownikowi innego dnia wolnego w związku z chorobą przypadającą na 9 listopada, podobnie jak nie udzieli dodatkowego wolnego w związku ze świętem objętym okresem choroby, a przypadającym 11 listopada.
Art. 129, art. 130, art. 165, art. 166 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2014 poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
