Zagadnienie to wyjaśnijmy na przykładzie.
Brak wstępnych badań lekarskich a prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy
Przy braku badań wstępnych w momencie przyjęcia pracownicy do pracy, otrzyma ona świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa, czyli zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński.
Zatrudnienie pracownicy bez badań wstępnych
Pracodawca zatrudnił pracownicę nie dopełniając obowiązków tzn. nie skierował jej na badania wstępne. W trakcie zatrudnienia pracownica zachorowała a pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe . Okazało się, że pracownica jest w ciąży i ma dalsze zwolnienie lekarskie. Płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS. Czy przy braku badań wstępnych w momencie przyjęcia pracownicy do pracy, otrzyma ona zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński?
Faktem jest, że pracodawca nie dopełnił kodeksowego obowiązku skierowania pracownicy na badania lekarskie. Zgodnie z przepisami - pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Nie oznacza to jednak, że niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę będzie miało jakikolwiek wpływ na świadczenia przysługujące pracownicy z tytułu niezdolności do pracy związanej z ciążą. Z kolei to, że pracownica zatrudniając się była w ciąży, nie jest tożsame z tym, że lekarz medycyny pracy stwierdziłby wówczas, że jest ona niezdolna do pracy i nie dopuścił jej tym samym do pracy. Pracownica ta w chwili obecnej otrzymuje zwolnienia lekarskie, co oznacza, że lekarz, pod którego opieką się znajduje uważa, że aktualnie jest niezdolna do pracy. Być może za jakiś czas osoba ta będzie przychodziła do pracy, gdyż lekarz stwierdzi, że nie ma do tego przeciwwskazań i nie wystawi zwolnienia lekarskiego. Stan ciąży nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Mogą te dwa okresy pokrywać się, ale wcale nie muszą.
Art. 4 ust.1 pkt 1 i art. 29 ust.1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).
Zobacz także:
