Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy zachodzi, gdy spełnią się jednocześnie dwie przesłanki:
Brak umowy szkoleniowej a rozliczanie świadczeń na dokształcanie
Aby można było uznać, że następuje podnoszenie kwalifikacji, nie trzeba podpisywać umowy szkoleniowej. Nie ma obowiązku zawarcia takiej umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
-
pracownik zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności;
-
proces edukacyjny odbywa się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Odróżnianie tych przesłanek jest kluczem do poprawnego rozpoznania, kiedy można zastosować zwolnienia z opodatkowania i oskładkowania świadczeń wypłacanych przez pracodawcę pracownikowi, który podnosi kwalifikacje. Należy zwrócić uwagę na konstrukcję przepisów, które wprowadzają te zwolnienia:
-
zwolnienie z PIT – art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolna od podatku PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego;
-
zwolnienie z oskładkowania – § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi, że podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
W obu przypadkach ze zwolnienia mogą skorzystać tylko te dofinansowania, bonusy i inne świadczenia, które są związane z podnoszeniem kwalifikacji spełniającym wymogi takich „odrębnych przepisów” jak art. 1031–art. 1035 kp.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Są to świadczenia obligatoryjne. Pracownik nie może się ich zrzec. Co prawda pracownik i pracodawca mogą podpisać umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika. Jednak zapisy tej umowy nie mogą pogorszyć sytuacji pracownika w porównaniu do jego uprawnień kodeksowych. Właśnie one regulują podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe na studiach dyplomowych przysługują:
-
urlop szkoleniowy (6 dni w związku z egzaminami wymienionymi w Kodeksie pracy, a także 21 dni w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego),
-
zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia: pokrycie opłat za kształcenie, przejazdy, podręczniki, zakwaterowanie. Jest to tzw. otwarty katalog świadczeń. Pracodawca nie jest ograniczony tylko do nich. Może on np. pokryć koszty praktyk zawodowych i stroju roboczego. Pracownik nie zostanie z tego tytułu obciążony podatkiem PIT i składkami na ZUS.
-
art. 1031–art. 1036 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
-
§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.),
-
art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kodeks pracy, zwolnienie z pit
