O zmianach w ustawie - Kodeks spółek handlowych pisaliśmy już wcześniej w artykule: Zmiana kodeksu spółek handlowych przyjęta przez Sejm
Zmiana zasad wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych i niektórych innych ustaw. Wśród licznych zmian, właśnie w kontekście tych innych ustaw - znalazła się także modyfikacja zasad obliczania składki zdrowotnej.
Tym razem skupimy się jedynie na rozwiązaniach składkowych, które od początku 2022 r. wielu przedsiębiorcom spędzają sen z powiek.
Zobacz także: Zwrot nadpłaconych składek ZUS – jak rozliczyć się z pracownikiem, ZUS i fiskusem
Uwzględnienie różnic remanentowych
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadziła zmiany także do przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana dotyczy rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób fizycznych będących przedsiębiorcami, a także innych prowadzących działalność gospodarczą.
Główna różnica to wprowadzenie możliwości korygowania podstawy wymiaru składki o tzw. różnice remanentowe. Oznacza to, że podstawa wymiaru składki zdrowotnej, będzie obliczana w zbliżony sposób do obliczania podstawy wyliczania podatku dochodowego.
Co daje wprowadzona zmiana? Przedsiębiorca, który kupił towar w roku 2021 r. a sprzedał go w 2022 r. może uwzględnić koszty zakupu przy obliczaniu składki zdrowotnej.
Wiceminister finansów komentujący wprowadzoną zmianę zaznacza, że tego rodzaju zasady powinny obowiązywać od samego początku. Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały przedsiębiorcom obliczać składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży i nie pozwalały uwzględnić związanych z tą sprzedażą kosztów.
Usprawiedliwia także wprowadzenie tej modyfikacji przy okazji zmiany KSH, tłumacząc, że ten postulat przedsiębiorców musiał być wprowadzony możliwie najszybciej.
Zobacz także: Prezesi spółek i członkowie zarządu również z 9% składką zdrowotną
Pozostałe zmiany składki zdrowotnej
Dochód obliczany na potrzeby wyliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniał większości przychodów wolnych od opodatkowania. Wyjątkiem w tym przypadku będą dochody z realizacji nowej inwestycji, dochody uzyskane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, przychody objęte ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i ulgą dla rodzin 4+.
Przy uwzględnianiu dochodu dla składki zdrowotnej, odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r. nie będą powiększać dochodów z odpłatnego zbycia środków trwałych.
***
Zmiany wprowadzone zostały ustawą z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał nowelizację 4 kwietnia 2022 r. Wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Prezydenta - prezydent.pl
