Powtarzające się świadczenia niepieniężne mogą być przewidziane w umowie spółki. Kwestię tę reguluje art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Jeśli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zobowiązanie to musi być określone w umowie spółki, wraz z oznaczeniem rodzaju i zakresu świadczeń. Najczęściej jest ono związane z możliwościami faktycznymi wspólnika (m.in. dysponowaniem odpowiednią wiedzą lub umiejętnościami) i - co oczywiste - musi być związane z przedmiotem działalności spółki.
Wspólnik obowiązany do świadczeń dla spółki - co ze składkami ZUS?
W umowie spółki można zobowiązań wspólnika do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Za takie świadczenie, wspólnik otrzyma wynagrodzenie. Czy będzie ono rodziło obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne?
Za takie świadczenia wspólnik otrzymuje określone wynagrodzenie. Zgodnie z przepisami jego wypłata następuje nawet wtedy, gdy spółka nie osiąga zysku.
Ważne: Wynagrodzenie za świadczenie niepieniężne na rzecz spółki nie może przekraczać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
Zobacz także: Samochód firmowy wykorzystywany przez wspólnika spółki prywatnie – sprawdź skutki podatkowe
Ważne jest także to, że świadczenie niepieniężna, które ma wykonać wspólnik ma być świadczeniem powtarzającym się. Czyli musi być ono periodyczne (okresowe). Nie może być ani jednorazowe, ani też mieć charakteru ciągłego lub stałego.
Ważne: Zobowiązanie do wykonywania na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą obowiązki wspólnika są ograniczone jedynie do wniesienia wkładów. Zasadę tę określa art. 3 Kodeksu spółek handlowych.
O tym kto podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Dokładniej zawiera się to w art. 6 ustawy.
Aby orzec czy istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, trzeba więc przede wszystkim ocenić, czy dana osoba posiada jeden z tytułów do ubezpieczenia, wskazanych w przywołanym przepisie. Art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera zamknięty katalog tytułów do ubezpieczeń społecznych i nie może być interpretowany rozszerzająco.
Katalog tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych nie zawiera osób fizycznych wykonujących za wynagrodzeniem powtarzające się świadczenia niepieniężne w rozumieniu art. 176 ksh, wyłącznie na podstawie umowy spółki. Jeśli więc świadczenie będzie realizowane bez dodatkowej umowy w tym zakresie - czyli bez zawarcia umowy o pracę, czy umowy o świadczenie usług - nie będzie powodować powstania tytułu do ubezpieczeń.
Zobacz także: Zawieranie transakcji między wspólnikiem a spółką z o.o.
Ważne: ZUS stwierdził, że samo wykonywanie przez wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczeń niepieniężnych za wynagrodzeniem, nie spowoduje powstania tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.
Wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi za realizację przez niego powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki na podstawie art. 176 ksh, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Decyzja nr 557 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Gdańsku z 7 października 2022 r. - sygn. DI/10000/43/948/2022 opublikowana na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal gov.pl
