Pracownicy otrzymujący od pracodawcy świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni je otrzymywać w zróżnicowanej wysokości. Ma to być zewnętrzny przejaw tego, że sytuacja bytowa pracownika została poddana indywidualnej ocenie przez pracodawcę. Jeżeli, przykładowo, 60 pracowników otrzymało bony towarowe o jednakowej wartości, to ZUS wyciąga z tego wniosek, że świadczenia te powinny być oskładkowane.
Wartość świadczeń finansowanych z ZFŚS powinna być różnicowana
Podstawowym kryterium oceny przez ZUS prawidłowości przyznawania takich świadczeń, jak bony towarowe czy paczki dla dzieci, stało się w ostatnich latach to, czy ich wartość jest zróżnicowana.
Pracodawca na podstawie deklaracji majątkowych pracowników ma zamiar wypłacić świadczenia z ZFŚS. Spośród 300 pracowników 100 osób otrzyma bon z okazji świąt wielkanocnych o wartości 200 zł. Przedsiębiorca ten może spotkać się z zarzutem ze strony ZUS, że nie dokonał odpowiedniego zróżnicowania świadczeń.
ZUS posługuje się domniemaniem, że otrzymanie przez pracowników identycznego świadczenia dowodzi naruszenia przepisów o ZFŚS. Niemożliwe jest bowiem, zdaniem kontrolerów, aby sytuacja uzasadniająca wsparcie z ZFŚS np. dla 60 osób była taka sama. Interpretacja przepisów stosowana przez ZUS zakłada istnienie prawa do zwolnienia z obciążenia składkami ubezpieczeniowymi pracownika w sytuacji, gdyby każdy z 60 pracowników otrzymał bon o rożnej wartości.
-
art. 2 pkt 1, art. 8, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.),
-
art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zfśs, bony towarowe
