ZUS naliczy opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w Ordynacji podatkowej. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę i naliczana jest odrębnie do każdej raty przypadającej do zapłaty. Ustalona opłata prolongacyjna jest stała, co oznacza, że nie może być przeliczana w trakcie realizacji umowy. W przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia nie ulegnie zmniejszeniu.
Układ ratalny zawarty z ZUS oznacza kilka korzyści dla płatnika
W przypadku zawarcia umowy z ZUS na spłatę zaległości z tytułu składek, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku o układ ratalny przerywany jest bieg naliczania odsetek za zwłokę. To jednak nie jedyna korzyść dla płatnika składek.
Kolejną korzyścią dla przedsiębiorcy jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne z mocy prawa zawiesza się na czas trwania układu ratalnego. W przypadku zerwania układu przez niedotrzymanie warunków zawartej umowy postępowanie egzekucyjne zostanie natychmiast wznowione.
W przypadku trudności finansowych podjęcie szybkich działań w celu odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia ich na raty ma bardzo istotny wpływ na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorcy. Należności odroczone lub objęte układem ratalnym, w świetle przepisów, nie stanowią zaległości.
Pan Jarosław realizuje sumiennie warunki zawartej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowy. Spłaca terminowo zadłużenie. Chciałby jednak przystąpić do ogłoszonego przez urząd miasta przetargu na wykonanie remontu urzędu. Potrzebne jest do tego między innymi zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu. Czy to oznacza, że możliwości takiej Pan Jarosław mieć nie będzie?
Przedsiębiorca po zawarciu umowy ratalnej na spłatę zadłużenia lub umowy na odroczenie terminu płatności składek może otrzymać z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Umożliwi mu to uczestniczenie w przetargach i dostęp do zamówień czy kredytów bankowych. Ponadto, w okresie realizacji tych ulg ZUS nie będzie stosował żadnych sankcji związanych z nieterminowym regulowaniem zobowiązań.
art. 28 ust. 2 i ust. 3, ust. 3a i 3b, art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).
Zobacz także:
