Przystąpienie do ubezpieczeń spowoduje objęcie go obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym. W takiej sytuacji nie wystąpi prawo do objęcia ubezpieczeniem chorobowym – ani dobrowolnie, ani obowiązkowo. Podpisanie umowy zlecenia spowoduje również powstanie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu tej umowy i to bez względu na to, czy zleceniobiorca przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, czy też nie skorzysta z takiej możliwości (przykład 1 - skutki niezgłoszenia do ubezpieczeń).
Składki ZUS z umowy zlecenia zawartej w trakcie urlopu macierzyńskiego
Podpisanie umowy zlecenia przez pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego nie zmienia zakresu i charakteru ubezpieczeń z tytułu urlopu – dana osoba nadal jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Natomiast z tytułu umowy zlecenia zainteresowany może przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.
Dnia 1 lipca 2014 r. spółka z o.o. podpisała umowę zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim udzielonym w innym zakładzie. W związku z tym, że zleceniobiorca nie wyraził zgody na objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznymi, spółka nie zgłosiła go do żadnych ubezpieczeń i tym samym nie opłaca za niego żadnych składek.
W czasie kontroli ZUS zakwestionuje takie postępowanie i nakaże dokonać zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego z dniem 1 lipca 2014 r. oraz opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.
W przypadku zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim nie ma zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy systemowej. Przepis ten mówi o tym, że za pracownika uważa się także m.in. zleceniobiorcę, który umowę taką podpisał z własnym pracodawcą. Zleceniobiorca podlega więc w takiej sytuacji ubezpieczeniom na ogólnych zasadach przedstawionych wcześniej, a nie jako pracownik (przykład 2 - umowy zlecenia na urlopie macierzyńskim i podczas pracy).
Dnia 1 sierpnia 2014 r. pracodawca podpisał umowy zlecenia z dwiema swoimi pracownicami, przy czym pani Ania przebywa na urlopie macierzyńskim, a pani Ewa pracuje.
Jeżeli pani Ania nie wyrazi chęci na objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi, zleceniodawca powinien zgłosić ją tylko do ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą druku ZUS ZZA z wykorzystaniem kodu tytułu ubezpieczenia właściwego dla zleceniobiorców. Natomiast pani Ewa ze zlecenia będzie podlegała ubezpieczeniom pracowniczym, a podstawę składek w jej przypadku stanowić będzie suma wynagrodzeń z umowy o pracę i umowy zlecenia.
art. 9 ust. 1c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).
Zobacz także:
