Zmiany w składkach ZUS
W momencie, gdy pracownik osiągnie w 2012 r. oskładkowany przychód w wysokości 105.780 zł, pracodawca powinien przestać opłacać w jego imieniu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez względu na to, czy są to ubezpieczenia obowiązkowe, czy też dobrowolne.
Jeżeli pracodawca opłacał składki mimo przekroczenia przez pracownika kwoty granicznej (tzw. trzydziestokrotności), musi:
- podjąć działania zmierzające do odzyskania powstałej nadpłaty,
- skorygować złożone dokumenty rozliczeniowe oraz dokonane wpłaty ubezpieczeniowe i podatkowe, a także
- rozliczyć się z pracownikiem.
Projekt zmian w przepisach emerytalnych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oznacza to, że jeśli projekt wejdzie w życie, od 1 stycznia 2013 r. pracodawca będzie mieć mniej pracy w związku z rozliczaniem składek ZUS. Zwiększą się jednak obciążenia składkowe z tytułu najwyższych wynagrodzeń.
Zmiany w emeryturach
Przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty będą uwzględnianie kwoty wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków:
- chorobowego,
- macierzyńskiego i
- opiekuńczego
przysługujących ubezpieczonemu w roku kalendarzowym przypadającym po 2004 r. Za okresy przypadające do 2012 r. łączna podstawa wymiaru emerytury lub renty nie może przekraczać obowiązującej w danym okresie maksymalnej kwoty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Bez zmian ma pozostać art. 15 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury lub renty nie może być wyższy niż 250%.