Preferencja w opłacaniu składek zdrowotnych będzie miała zastosowanie do osoby pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy z KRUS, pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki określone w art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Przedsiębiorca z rentą z KRUS nie zapłaci składki zdrowotnej
Czy osoba otrzymująca rentę z KRUS, w wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest zobowiązana opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli przychód z niej nie przekracza 50% najniższej emerytury? Czy preferencja może w ogóle dotyczyć osoby pobierającej rentę z KRUS czy jednak zarezerwowana jest jedynie dla świadczeniobiorców korzystających z ZUS?
Zobacz także: Najnowsze zmiany w prawie dotyczące rolników
Historia z życia wzięta
Z takim pytaniem zmierzył się gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składający wniosek przedsiębiorca korzystał z renty. Świadczenie było jednak wypłacane z KRUS w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Renta jest wypłacana z tytułu niezdolności do pracy.
Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą (dotyczyła ona taksówek osobowych) od 2018 r. i od 2 października wskazanego roku na bieżąco odprowadzał składki zdrowotne. Wyjątkiem były miesiące, w których na podstawie specjalnych przepisów mógł skorzystać ze zwolnienia z powodu pandemii. Na początku swojej działalności oczywiście złożył także odpowiednie zgłoszenie ZZA.
Zobacz także: Składka zdrowotna przedsiębiorcy na podatku liniowym – jakie zmiany w Polskim Ładzie 2.0
Przychody generowane przez działalność gospodarczą od początku jej prowadzenia nie przekroczyły w żadnym miesiącu 50% kwoty najniższej emerytury.
Wnioskodawca prosił o interpretację przepisów, pytając czy bieżące regulacje pozwalają mu skorzystać z ulgi skierowanej do osób z ustalonym prawem do emerytury lub renty, której wysokość nie przekracza miesięcznie wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz uzyskują dodatkowe przychody z pozarolniczej działalności, nieprzekraczające 50% najniższej emerytury. Jego wątpliwości rodzi bowiem fakt, że rentę otrzymuje z KRUS. Jak pokazała wydana w jego sprawie interpretacja - wątpliwości nie były słuszne.
Nieważny jest organ wypłacający świadczenie
Generalną zasadą - zapisaną w art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - jest, że osoba pobierająca świadczenie emerytalne lub rentowe, nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli uzyskiwany przez nią miesięczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 50% najniższej emerytury.
Wspomniana ustawa zakłada także, że poprzez osobę pobierającą emeryturę lub rentę rozumie się także osobę, która świadczenie to otrzymuje na podstawie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie lub ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich, czy otrzymującą świadczenie z zagranicy.
Ważne: Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie wprowadza ograniczeń dotyczących źródła emerytury lub renty. Zatem osoba pobierająca świadczenie z KRUS także będzie mogła skorzystać z preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zobacz także: Emerytury rolnicze po nowemu
Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nr 443 z 12 lipca 2022 r. - oddział w Gdańsku. Sprawa nr DI/10000/43/689/2022 - opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS, na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl
