Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
Pracownika młodocianego trzeba zgłosić do ZUS
Uczeń realizujący praktyczną naukę zawodu, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy i tym samym musi zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, ponieważ posiada swój własny tytuł do ubezpieczenia.
Praktyczna nauka zawodu młodocianego może przybrać 2 formy:
-
zatrudnienia w celu nauki zawodu (od 24 do 36 miesięcy),
-
umowy o przyuczenie do wykonywania określonej pracy (od 3 do 6 miesięcy, bądź dłużej w przypadku młodocianego uczestnika Ochotniczego Hufca Pracy).
Niezależnie od tego, jaką umowę uczeń podpisze, w trakcie jej trwania jest objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym. Obowiązek wymienionych ubezpieczeń powstaje dla pracownika młodocianego z dniem nawiązania stosunku pracy w celu przygotowania zawodowego, a wygasa z dniem jego ustania.
Pracownika młodocianego zgłasza się w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 XX. Zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje płatnik, którym dla pracownika młodocianego jest podmiot go zatrudniający. Zgłasza on więc pracownika młodocianego do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA.
- art.13 pkt 1, art.36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.),
- art.67 ust.3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., poz.1027 ze zm.).
Zobacz także:
