Wyjaśnijmy, że osoby, które po 24 sierpnia 2005 r. rozpoczęły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i spełniają określone warunki, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ponowne otwarcie firmy oznacza utratę preferencji w opłacaniu składek
Jeżeli przedsiębiorca korzystający z preferencji składkowych zamknie prowadzoną działalność gospodarczą, a po kilku tygodniach ponownie ją otworzy, nie będzie mógł skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru.
Z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą jednak skorzystać m.in. osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność (art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Składki od preferencyjnej podstawy wymiaru mogłyby być opłacane w sytuacji, gdyby przedsiębiorca ponownie podjął działalność po zawieszeniu (a nie zamknięciu) poprzedniej działalności i jednocześnie nie upłynął 24-miesięczny okres jej prowadzenia. Byłoby to również możliwe, gdyby poprzednia działalność nie była faktycznie wykonywana (tzn. osoba ubezpieczona jedynie zarejestrowała działalność w organie ewidencyjnym, natomiast faktycznie nie podjęła czynności związanych z jej prowadzeniem). Na ten temat wypowiedział się ZUS w interpretacji indywidualnej z 25 marca 2014 r., (decyzja nr 91, znak: DI/10000/451/1732/2013).
art.18a ust.1 i 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz.121).
Zobacz także:
Tagi: podstawa wymiaru składek
