Punktem wyjścia dla odpowiedzi na pytanie o podstawę wymiaru składki zdrowotnej jest art. 81 ust. 2 i 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosując pewne uproszczenie można powiedzieć, że podstawą składki rocznej lub miesięcznej dla tych przedsiębiorców jest dochód z działalności gospodarczej, ustalony jako różnica między przychodami w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów. Dochód należy pomniejszyć także o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla stosujących podatek liniowy
Jak obliczyć dochód na potrzeby ustalenia wysokości składki zdrowotnej, w przypadku osób rozliczających się w formie podatku liniowego? W związku z wątpliwościami - sprawę wyjaśnia Minister Zdrowia.
Co ze składką zdrowotną?
Biorąc pod uwagę dosłowne brzmienie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, należy stwierdzić, że nie pozwalają one na obniżanie dochodu branego pod uwagę do ustalenia wysokości składki zdrowotnej o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych.
Zobacz także: Składka zdrowotna przedsiębiorcy na podatku liniowym w 2022 r. – ile będzie można odliczyć
Składka zdrowotna w kosztach uzyskania przychodu
Nowe przepisy, które obowiązują od 1 lipca 2022 r. pozwalają natomiast uwzględnić dotychczas zapłacone składki zdrowotne w kosztach uzyskania przychodów do kwoty 8 700 zł w skali roku. W konsekwencji zostanie obniżona także podstawa składki zdrowotnej.
Regulacja obowiązująca od 1 lipca 2022 r. pozwala podatnikom stosującym jednolitą stawkę podatkową 19% zastosować dwa rozwiązania:
a) zaliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu
b) obniżyć wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie podatnik wybierze, musi uwzględnić ustawowy limit odliczeń.
Ważne: Dochód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne, jedynie w przypadku gdy będzie ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
Poznaj nasze szkolenia: Zmiany w Polskim Ładzie - poprawa kondycji przedsiębiorcy i pracowników?
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl
