Zmiany te wynikają z ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, której przepisy wprowadziły zmiany m.in. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Od 2015 r. mniej obowiązków dla płatników składek
Jeszcze do niedawna płatnicy składek do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego mieli obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS. W tym roku, nie ma już takiego obowiązku.
Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy składek nie mają obowiązku:
-
sprawdzania w terminie do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za rok poprzedni; pozostaje obowiązek złożenia dokumentów korygujących w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS;
-
przekazywania ubezpieczonym informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej o składce zdrowotnej, w przypadku pobierania wyłącznie składek na to ubezpieczenie; jednak na żądanie ubezpieczonego należy przekazać informację miesięczną, nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni, bez obowiązku przekazywania informacji rocznej.
Informacje miesięczna lub roczna dla osoby ubezpieczonej nie są przekazywane się w przypadku pobierania składek z emerytur i rent.
- ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662),
- art. 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121).
Zobacz także:
Tagi: dokumenty zus, raport roczny zus
