Obniżenie wynagrodzenia pracownika – zleceniobiorcy zmienia tytuł do ubezpieczeń
Jeżeli w trakcie wykonywania umowy zlecenia następuje zmiana rodzajów ubezpieczeń, tj. przez część okresu ubezpieczony podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a przez część ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ustala się od przychodu uzyskanego za okres podlegania tym ubezpieczeniom.
Osoba wykonywała umowę zlecenia zawartą na okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2014 r. Określone kwotowo wynagrodzenie firma wypłaca w następujący sposób: za styczeń i luty w marcu, za marzec i kwiecień w maju. Zgłosiła zleceniobiorcę tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ poinformował on zleceniodawcę o zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy w innym zakładzie.
Zleceniodawca otrzymał od wykonującego umowę zlecenia informację, że od 1 marca br. zmniejszono mu wymiar czasu pracy i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy zatem od wynagrodzenia wypłaconego w marcu należy rozliczyć oprócz składki zdrowotnej także składki na ubezpieczenia społeczne? W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych?
Zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w okresie od 1 stycznia do 28 lutego podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a tym samym wynagrodzenie wypłacone za ten okres należy uwzględnić jedynie w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik wykonujący równocześnie umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywaną na jego rzecz podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę.
Z umowy zlecenia ubezpieczenia te są dobrowolne, z zastrzeżeniem jednak, że jeśli podstawa wymiaru składek na przedmiotowe ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, to podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia (nie dotyczy to osoby z ustalonym prawem do emerytury lub renty). Składka na ubezpieczenie zdrowotne z umowy zlecenia jest obowiązkowa. W przypadku uzyskiwania przychodów z więcej niż jednego tytułu opłaca się ją z każdego z nich. Ponieważ zleceniobiorca nie wnioskował o dobrowolne ubezpieczenia społeczne, od 1 stycznia zgłoszono go wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym, że od 1 marca umowa zlecenia jest też tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, zleceniodawca powinien:
-
zgłosić wyrejestrowanie na druku ZUS ZWUA z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem 1 marca br., a następnie
-
zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA od 1 marca br.
Z tego względu, że odpłatność określono kwotowo, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wykonywania umowy zlecenia.
Zleceniodawca w imiennym raporcie miesięcznym uwzględnia należne składki na ubezpieczenia od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji zleceniobiorcy wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego raport dotyczy – stanowiących podstawę wymiaru składek. Jeżeli w danym miesiącu zleceniobiorca nie uzyskał przychodu podlegającego oskładkowaniu, w raporcie sporządzonym za ten miesiąc należy wpisać w pola dotyczące podstaw wymiaru składek i kwot składek 0,00 zł.
- art. 9 ust. 1 i 1a, art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.),
- art. 66 ust. 1, art. 81 ust. 1, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444 ze zm.),
- § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 78, poz. 465 ze zm.).
Zobacz także:
