Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych, tj. studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich, prowadzonych przez uprawnioną uczelnię. Status studenta trwa od dnia immatrykulacji i złożenia ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Niektórzy studenci - zleceniobiorcy podlegają ubezpieczeniom społecznym
Zleceniobiorcy - uczestnicy studiów podyplomowych i doktoranckich nie są traktowani jako studenci na potrzeby przepisów za zakresu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Podlegają zatem obowiązkowym ubezpieczeniom. Podobnie obowiązkiem ubezpieczeń objęci są studenci do 26. roku życia, w przypadku gdy zawrą umowę cywilnoprawną ze swoim pracodawcą.
Jeżeli data immatrykulacji jest późniejsza niż 1 października, to zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń społecznych obejmuje również okres od 1 października do dnia immatrykulacji.
Dniem ukończenia studiów jest dzień:
-
złożenia egzaminu dyplomowego,
-
złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu na kierunkach lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
-
zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów, praktyki na kierunku farmacja.
Absolwent, który ukończył studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do 31 października tego roku, w którym je ukończył. Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych użyte sformułowanie „zachowuje prawa studenta” nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18k ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Oznacza to, że osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia i do 31 października zachowuje prawa studenta, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencji albo innej umowy o świadczenie usług) od dnia następującego po dniu złożenia egzaminu dyplomowego.
Inaczej jest ze zleceniobiorcami, będącymi studentami studiów podyplomowych i doktoranckich. Mimo, że nie ukończyli 26 lat, co warunkuje zwolnienie od składek, nie są traktowani jako studenci na potrzeby przepisów za zakresu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom. Podobnie obowiązkiem ubezpieczeń objęci są studenci do 26. roku życia, w przypadku gdy zawrą umowę cywilnoprawną ze swoim pracodawcą. Wówczas należy za nich odprowadzić składki jak za pozostałych pracowników.
- art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. ,poz. 1442 ze zm.),
- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
- art. 2 ust. 1 pkt 5 i pkt 18k ustawy z 27 lipca 2005 r.– Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.).
Zobacz także:
